Çocuğum arkadaşları ile uyum sağlamıyor

Çocuklar çoğu zaman okulda  arkadaşlarıyla sağlıklı ilişki kurmakta zorlanabilirler. Bu çocuklar genelde sosyal  hayatlarında çekingen içine kapanık kaygılı olduklarını görmekteyiz.

                                                                                Çocuğum arkadaşları tarafından dışlanıyor

Çocuklar çoğu zaman okulda  arkadaşlarıyla sağlıklı ilişki kurmakta zorlanabilirler. Bu çocuklar genelde sosyal  hayatlarında çekingen içine kapanık kaygılı olduklarını görmekteyiz. Her yaştaki çocuk için bu durum ciddi sıkıntılar yaratmaktadır. Bunun sonucunda depresyon ve davranış bozuklukları ortaya çıkabilir.Çocukta sosyal gelişim için onlardan gerçekçi beklentiler içinde olmalıyız.Eğer onu zorlarsak bu çocuk için motivasyon bozucu ve onur kırıcı durumlara yol açar.En büyük rol bu durumda anne babaya düşmektedir. Çocukla beraber onu zorlamadan sosyal aktiviteler yapmalıdırlar. Küçük yaştan itibaren çocuğa paylaşmayı öğretmeliler. Kendine güveni az olan çocuklar içinde yapabildikleri ön plana çıkarılmalıdır.

                                                                                         Çocuğumun okulda arkadaşı yok

Okulda uyum problemi yaşayan çocuklar genelde okulda arkadaş edinmekte zorlanabilirler.Bu çocuklar genelde öfke problemi yaşayan yaşıtlarına göre biraz daha hareketli çocuklardır.Sıra beklemeyi sevmeyen genel olarak çok konuşan soru soran ama cevap beklemeyen çocuklar oldukları için okulda uyum da arkadaş edinmede zorluk yaşayabilirler.

                                                                                    Arkadaşları tarafından dışlandığında baş etme yolları

Hemen hemen artık her yerde zorbalıkla karşılaşmaya başladık. Bu durumla karşılaşıldığı zaman yapılmaması gereken bir davranış olduğunu çocuğa aktarmalıdır. Aynı zamanda okul ve kreş gibi bizim göremediğimiz yerlerde olacaktır. Bu gibi durumlarda çocuğumuzla iyi bir diyaloğunuz olmalıdır. Onlara gün içinde neler yaptıklarını günlerinin nasıl geçtiğini sormalısınız. Sürekli zorbalığa maruz kalan çocukların sosyal anlamda başarılı olduğu ortamlara götürmelisiniz. Sosyal ortamlarda ya da başarılı olduğu alanlarda daha çok vakit geçirmelisiniz. Sadece anne babaya değil aynı zamanda okul yönetimine sınıfa da büyük rol düşmektedir. Zorbalık yapana da uğrayana da tam zamanında müdahale edilmelidirler.

                                                                          Çocuğumu arkadaşları eziyor  

Öncelikle çocuğa o sana yaptıysa sende yap davranışından vazgeçmeliyiz.Çünkü çok masum gibi görünen bu davranışlar ilerde daha büyük bir problemle karşımıza çıkar. Çocuğunuz sürekli ezilen tarafsa onu başka alanlara yönlendirin. Bir sosyal aktivite başlatabilirsiniz. Bir müzik aleti çalabilir resim yapabilir. Mümkün olduğunca başarılı olduğu sosyal ortamlarda daha fazla vakit geçirmelisiniz.

                                                                           4 yaş arkadaş edinememe

Bu yaş grubunda genellikle anne babalar çocuklarının her istediklerini yaparlar. Bir anda arkadaş edinmekte zorlanabilirler. Öncelikle çocuğa birey olma özelliği kazandırılmalıdır. Birey olarak kendi yaptığını yapabildiğini görmelidir ki sosyal anlamda başarılı olsun.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         4  yaşındaki çocuğum arkadaşlarıyla oynamıyor

Öncelikle ilk nedeni anne baba da aramalıyız. Bebeklik dönemi nasıl geçti bağlanmada mı sıkıntı var yoksa başka bir durum mu ona bakmalıyız. Eğer aileden kaynaklı bir durumsa aileye yapılan psiko- eğitim yeterli olur.

                                                      Çocuğum yaşıtlarıyla iletişim kuramıyor Çocuğun sosyal ilişkileri henüz gelişmemiş olabilir.Dikkat eksikliği olabilir. Aile sık sık yer değiştirmiş olabilir. Bu tip durumlarda çocuğa örnek olun. Arkadaşlarını kendisin seçebileceğini anlatın.Özellikle arkadaşlık ilişkilerinde problemlere siz müdahale etmeyin.