facebook
3 Yaş Konuşma Geriliği admin 3 Şubat 2023

3 Yaş Konuşma Geriliği

3 Yaş Konuşma Geriliği

Konuşmak, insanların kendilerini anlaması ve karşısındakiler ile sağlıklı şekilde iletişim içerisinde olması adına oldukça önemli bir eylemdir. Doğduktan itibaren bireyler içerisinde yer aldıkları sürecin getirmiş olduğu gibi farklı şekillerde kendini ifade etmeye başlar. İlk başlarda ağlayarak, gülerek, çeşitli jest ve mimikleri ile iletişim halinde olan bebekler; büyümeye başlamaları ile beraber artık iletişim konusunda çok daha etkili adımlar atmaya başlarlar. Fakat her çocuk için bu durum geçerli değildir. 3 yaş konuşma geriliği olarak adlandırılan durumda çocuğun kendi yaş grubu içerisinde olması gereken gelişme sürecine girmediği anlamı bulunmaktadır.

Kimi anne babalar için 3 yaş konuşma geriliği sorununun çok önemli olmadığı düşüncesinde oluyorlar. Lakin zamanında konu hakkında doğru müdahalelerin yapılmaması demek, ilk aşamada kolaylıkla üstesinde gelinebilecek olan durumların çocuk için çok daha zor süreçleri beraberinde getirmesi anlamına gelmektedir. Bu aşamada anne babalar doğru anda doğru isimler ile iletişime geçerek yaşanılan sürecin daha iyi yöneltilmesini sağlayabilirler.

3 Yaş Döneminde Konuşma Nasıl Olur?

Normalde, 3 yaşında bir çocuğun belirli oranlarda konuşma becerisine sahip olmaları gerekmektedir. Fakat devreye farklı sebeplerin girmesi ile beraber 3 yaş konuşma geriliği ortaya çıkabilmektedir. Var olan bu sebepler yalnızca duygusal ya da genetik değildir. Kimi zaman nöropsikiyatrik ya da nörolojik bozukluk da olabilmektedir.

3 yaşındaki çocuk iki üç kelimeli cümleler kullanabilir. Bununla birlikte neredeyse her şey için kelime kullanmaya başlar. Sık bir şekilde nesneleri isimlendirerek ister. Aynı zamanda çevresindeki kişiler onun konuşmaları çok daha anlaşılır bulur. 3 yaş konuşma geriliği genel olarak;

  • Zeka geriliği
  • Konuşma organlarının koordinasyonlarında sorunlar
  • Çocuklarda ortaya çıkan ve henüz fark edilmemiş olan işitme kayıpları
  • Anne babanın çocuk ile iletişime geçmemesi, çocuğun çok fazla şekilde yalnız kalması ve diğer insanlar ile iletişim kurmaması
  • Küçük yaşlardaki çocukların uzun süreler boyunca televizyon izlemesi. Televizyon karşısında çok fazla zaman geçiren çocuk dış dünyadan kopacak ve insan ilişkilerinden uzak kalacaktır. Bu da beraberinde konuşma konusunda yaşıtlarının geride kalmasına sebebiyet verecektir.

Çocuklarda 3 yaş konuşma geriliği olması durumunda ailelerin bir kısmı bunun normal olduğunu düşündüğü gibi zeka geriliğinden de şüphelenilmektedir. Bu iki düşünce de son derece yanlıştır. Çünkü bunun normal olduğunu düşünmek de yanlıştır, her konuşma geriliğinde zeka geriliğinden şüphelenmek da son derece yanlış olacaktır. Bu aşamada en iyi sonuçların elde edilmesi adına mutlaka uzman desteği alınması gerekir.

3 Yaş Konuşma Geriliği Tedavisi

Çocuklarda 3 yaş konuşma geriliği farklı sebeplerden ötürü ortaya çıkabilir. Dolayısıyla tedavinin gerçekleştirilmesi ve bunun başarılı şekilde sonuçlandırılabilmesi adına uzman isimler ile iletişime geçilerek hangi adımların atılması gerektiği ile alakalı en iyi bilgilerin elde edilmesi mümkün hale gelecektir. Tabi ki bu aşamada yalnızca uzmanların devreye girmesi yeterli değildir. Anne babaların da mutlaka bu süreçte hangi adımları atması gerektiği konusunda mutlaka uzmanlar ile iletişime geçmelidir.

Tedavi süreci sırasında 3 yaş konuşma geriliği hakkında anne babaların sabırlı şekilde çocukları ile iletişim halinde olmaları gerekir. Çocuk bir şey istediği zaman bunu konuşarak söylemesi beklenmeli ve daha sonrasında yerine getirilmelidir. Aynı zamanda çocuğun televizyon karşısında geçirmekte olduğu zaman da yine bu süreçte minimuma indirilmelidir. Televizyon karşısında geçirilecek zaman yerine çocuk ile beraber zaman geçirilmeli, kısa öyküler anlatılarak ve çocuktan hayal gücüne bağlı olarak anlatması istenilerek onun yeni kelimeler öğrenmesi ve kendine güvenerek konuşmaya başlanması sağlanmış olur.

yono rummy

rummy deity

betvisa

yolo247

sky247

91 club

lotus365

jeetbuzz

Mksports

1xbet

gullybet

iplwin

ipl win

rummy nabob 777

rummy gold

rummy nabob

rummy modern

rummy apk

my 11 circle

dafabet

Faridabad Satta

Satta King 786

Dafabet

betvisa

yono rummy