facebook
6 – 7 Yaş Evde Yapılabilecek Etkinlikler admin 19 Ekim 2022

6 – 7 Yaş Evde Yapılabilecek Etkinlikler

6 – 7 Yaş Evde Yapılabilecek Etkinlikler

Çocukların evde geçirecekleri zaman zarfında öğrenmeye devam edebilmesi adına çeşitli etkinliklerin yapılması oldukça önemlidir. Doğru şekilde seçilecek olan etkinlikler ile beraber çocuğun hem gelişimi olumlu yönde etkilenir hem de evdeki zamanlarını keyifli bir şekilde geçirebilirler.

6 – 7 Yaş İçin Eğlenceli Etkinlikler

Doğa defteri etkinliği: Bu etkinlik için çocuğun gözlerini kapatarak bir orman hayal etmesi istenir. Daha sonrasında hayalini şekillendirmesi adına ona farklı sorular yöneltilir. 1 dakika boyunca yapacağı betimlemeler sonrasında da gözlerini açmasını ve yapabildiği kadarı ile hayalinde görmüş olduklarını çizerek boyaması istenir. Bu aşamada çizilen hayali canlandırmak adına renkli kağıtlar da kullanılabilir.

Bardaktan çıkanı anlat etkinliği: Etkinlik için katılacak olan herkes ufak kağıtlara farklı kelimeler yazar ve büyük bir bardağın içerisine atar. Son kişinin de kelime kağıdını atması ile beraber çocuk bardak içinden bir kağıt seçer. Daha sonrasında kağıtta yazan kelimeyi sessiz şekilde diğerlerine anlatır. Seçtiği kelimeyi anlatan herkese puan verilir ve etkinlik sonunda en fazla puan alana ufak bir ödül verilir.

İngilizce kelimeler etkinliği: Çocukların yeni şeyleri en iyi şekilde öğrenme aralıklarında var olan bu gelişimi olumlu yönde ilerletmek anne babaların elinde. İngilizcede yer alan en basit kelimelerin çocuklar tarafından öğrenilmesi, onların bu dile yatkınlığının artmasını da sağlayacaktır.

Hareket zamanı etkinliği: Hareketli etkinlikler çocuğun kas gelişimini hızlandırmakta ve fiziksel olarak da çok daha kuvvetli olmalarına imkan sağlamaktadır. Hareket zamanı etkinliği aynı zamanda mental gelişime destek verirken bedensel kinestetik zeka becerilerini de geliştirir. Etkinlik için ilk olarak ufak kağıtlara çeşitli eylemler yazılır. Bunlar dokunmak, sürünmek, koşmak, yürümek, zıplamak gibi olabilir. Ardından kağıtlar bir kaba koyularak çocuk arasından seçer. Sonrasında da çekmiş olduğu etkinliği yapar. Hareket zamanı etkinliği yapılarak çocuğun beden tanıma becerileri ve bedensel esnekliği de geliştirilir.

Misket etkinliği: Geçmiş dönemlerde çocukların en fazla oynadıkları oyunlardan biri şüphesiz misketti. Heyecanın ve rekabetin aynı anda yaşandığı bu oyun günümüzde de çocuklar tarafından keyifle oynanabiliyor. Misketin içerisinde yer almış olduğu hangi oyun olursa olsun fark etmez; hızlı karar verme ve analitik düşünme becerilerini geliştirir, motor becerilerini güçlendirir ve hızlı karar verme konusunda başarılı adımlar atmasını sağlar.

Tamir etkinliği: Her ne kadar pek çok kişi bu etkinliğin erkek çocuklar için olduğunu düşünse de kız erkek fark etmeden bu etkinliğe katılan çocuklar büyük bir keyifle zamanlarını geçirebilir; özgüven ve motor becerilerini hızlı şekilde geliştirir. Çocuğun sevdiği bir oyuncağın ufak bir parçası sökülür. Sonrasında da çocukla beraber oyuncağı eski haline getirmeye çalışılır.

Kuklacı çocuk etkinliği: Çocukların hayal güçlerini geliştirirken aynı zamanda kendilerini en iyi şekilde ifade etme becerilerinin de gelişmesi sağlayan bu etkinlik, tüm ailenin bir arada keyifle zaman geçirmesini de sağlar. Etkinlik için kullanılmayan çorapların içerisine biraz pamuk ya da kumaş doldurulur. Sonrasında evdeki malzemeler kullanılarak kuklaların yüzü oluşturulur. Ardından kukla, çocuğun eline giydirilir. Her birinin ismi ve ses tonu farklı olan kuklalar karşılıklı şekilde konuşturularak çocuğun hayal gücünün gelişmesi sağlanır.

Oyun hamurundan eser etkinliği: Farklı renklerdeki oyun hamurları çocuklara verilir. Daha sonrasında ondan aklında canlandırdığı şeyleri yapması istenir. Yapılacak olan bu etkinlik ile beraber çocuk soyut olan düşünceleri somut şekilde ortaya koyar. Aynı zamanda ortaya koyduğu bu eserler onun bir şeyleri ortaya koymasını sağlayarak özgüvenini arttırır.

yono rummy

rummy deity

betvisa

yolo247

sky247

91 club

lotus365

jeetbuzz

Mksports

1xbet

gullybet

iplwin

ipl win

rummy nabob 777

rummy gold

rummy nabob

rummy modern

rummy apk

my 11 circle

dafabet

Faridabad Satta

Satta King 786

Dafabet

betvisa

yono rummy