facebook
Çocuklarda Dikkat Dağınıklığı Testi admin 14 Ekim 2022

Çocuklarda Dikkat Dağınıklığı Testi

Çocuklarda Dikkat Dağınıklığı Testi

Kaliteli bir şekilde öğrenme ile dikkat becerisi arasında oldukça önemli bir bağ bulunmaktadır. Dolayısıyla çocuğun dikkat ile alakalı herhangi bir sorun yaşaması halinde bunun en hızlı şekilde belirlenerek önlemin alınması oldukça büyük bir öneme sahiptir. Aksi durumda yalnızca çocukluk döneminde değil, yaşam boyunca ciddi anlamda güçlükler ile karşı karşıya kalınması muhtemeldir. Çocuklarda dikkat dağınıklığı testi ile beraber çocuktaki dikkat becerilerinde kendini gösteren güçlüklerin ortaya çıkartılması ve çözüm üretilmesi için son derece önemli bir başlangıç noktası olacaktır.

Çocuklarda Dikkat Dağınıklığı Testi Nasıl Yapılır?

Çocuklarda Dikkat Dağınıklığı Testi

Yapılacak olan dikkat dağınıklığı testi ile beraber çocuğun genel durumu ile alakalı bilgiler elde edilecektir. Evde yapılan test sonucunda ortaya çıkan bilgiler bir nebze çocuğun dikkat dağınıklığı ile alakalı bilgileri veriyor olsa da konu hakkında kapsamlı şekilde verilerin elde edilebilmesi adına alanında uzan isimler ile iletişime geçmenin önemi son derece büyüktür. Yapılacak olan bilgisayarlı dikkat testi ve qEEG analizi ile beraber beyin dalga analizi sağlanıyor. Bu aşamada çocuğun yaşıtlarına göre kaç birim dürtü ve dikkat sapmasında olduğu da rakamsal olarak tespit edilir. Ve aynı dikkat dağınıklığı testi ile beraber gelişim ve tedavi sürecinin de izlenmesi mümkün hale gelir. Çocuğun dikkat dağınıklığı sorunu olup olmadığına karar vermek için doğru adımların atıldığı bir süreç gerekmektedir. Çünkü dikkatin dağılmasına neden olabilecek pek çok farklı durum olabilmektedir. Bu durumun bazıları ise şunların olabileceği bilinmektedir;

 • Anksiyete kaygı bozukluğu
 • Depresyon
 • Öğrenme güçlüğü
 • Arkadaş sorunları
 • Sosyal sorunlar
 • Dürtü kontrol sorunları
 • Bilgisayar – oyun bağımlılığı

Çocuklar İçin Evde Dikkat Testi Uygulaması

Profesyonel olarak yapılmakta olan dikkat dağınıklığı testinin yanı sıra anne babalar evde de test yaparak ilgili belirtilerin çocukta olup olmadığı ile alakalı ön bilgilerin elde edilmesi sağlanır. Hali hazırda çocuklar için dikkat dağınıklığı testi için uygulanmakta olan teşhis standardı, çocuk ile alakalı hali hazırda var olan durumun giderilmesi adına hangi adımların atılması gerektiği konusunda ön fikir oluşması adına önemlidir.

Evde uygulanması için hazırlanılan çocuklar için evde dikkat dağınıklığı testi içerisinde yer alan sorulardan 4 tane ya da daha fazlası çocukta bulunuyorsa, dikkat yönetimi konusunda sıkıntıların var olduğu anlamına gelmektedir. Aşağıdaki sorulara alınacak olan cevaplar ile beraber çocuğun mevcuttaki durumunun ölçülmesi adına adımların atılması mümkün olacaktır.

 1. Genel olarak görevlere ya da oyun etkinliklerine dikkat etme konusunda güçlükler yaşar.
 2. Genel olarak detaylara çok dikkat etmez. Ya da okul çalışmalarında veya diğer faaliyetlerinde dikkatsizce hataları sürekli olarak yapar.
 3. Direkt olarak çocukla konuşulması sırasında genellikle dinlemiyor görüntüsüne sahip olur.
 4. Etkinlikleri ve görevleri organize etme konusunda sorunlar yaşar.
 5. Çocuk çoğunlukla ona verilen talimatları yerine getirmez. Okulda ona verilen çalışmaları, ev işlerini ya da görevleri tamamlayamaz. Odak noktasını kaybeder. Bu aşamada odak noktasını kaybetme sorunu yaşar.
 6. Etkinlikleri ve görevleri organize etme konusunda problemler ile karşı karşıya kalır.
 7. Ev ödevi ya da okul ödevi gibi genel olarak uzun süre boyunca zihinsel çaba gerektiren görevleri yapmaktan son dakikaya kadar kaçınır. Verilen görevleri beğenmez ya da yapmaktan ciddi anlamda kaçınma eğilimi gösterir.
 8. Dikkati en ufak bir etken ile dahi dağılır.
 9. Günlük aktivitelere karşı çoğu zaman unutkanlık yaşar.

Yapılacak olan evde dikkat dağınıklığı testi sonucunda 4 ya da daha fazlası çocuk tarafından evet yanıtı verilmişse, ileri düzey dikkat testi için uzman desteği gerekmektedir.

yono rummy

rummy deity

betvisa

yolo247

sky247

91 club

lotus365

jeetbuzz

Mksports

1xbet

gullybet

iplwin

ipl win

rummy nabob 777

rummy gold

rummy nabob

rummy modern

rummy apk

my 11 circle

dafabet

Faridabad Satta

Satta King 786

Dafabet

betvisa

yono rummy