facebook
Çocuklarda Dikkat Eksikliği Sorunu admin 26 Kasım 2020

Çocuklarda Dikkat Eksikliği Sorunu

Dikkat eksikliği, aşırı hareketlilik ve yoğun dürtüsellik nedeniyle işlevsellikte belirgin bozulmalara yol açan nörogelişimsel bir bozukluktur. Bu üç ana davranış biçimi kişide bir arada görülebileceği gibi ayrı ayrı da görülebilir.

Dikkat eksikliği yaşayan bireyler dikkatini bir işte yoğunlaştırmada güçlük çeker, çok çabuk sıkılır, dağınık ve unutkandır. Dikkat süreleri yaşıtlarına oranla düşüktür. Başlanan bir işi genellikle yarıda bırakırlar. Ev ödevi, sınav gibi sorumluluklardan kaçınırlar. Günlük rutin işleri yapmakta zorluk çekerler.

Hiperaktivite sorunu yaşayan bireyler yerlerinde uzun süre oturamaz, sürekli ayakta dolaşırlar. Ellerini, ayaklarını sürekli hareket ettirir, her şeye dokunmak ister ve sürekli sesler çıkarırlar. Konuşma sırasında konudan konuya atlarlar.

Dikkat eksikliği ve Hiperaktivite

Dürtüsellik, kişinin kendini kontrol etmekte güçlük çekmesidir. Bu bireyler, anlık tepkilerini engelleyemezler. Oyunda sırasını bekleyemezler. Diğer çocukların elinden oyuncaklarını almak isteyebilirler. Başkalarının sözünü sık sık keserler.

Çocuğunda dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olduğunu düşünen aileler bir hekime ya da alan uzmanına başvurmalıdır. Eğer çocuk okul dönemi çocuğuysa ilk bilgi okul rehber öğretmeninden de alınabilir. Gerekli yönlendirmeler sonrasında çocuğun alacağı eğitim ve destek hizmetleri için geç kalınmamalıdır. Bununla birlikte dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, aşırı hareketlilikten farklı bir durumdur. Çocuğa bu tanının konması için mutlaka bir hekim kontrolünden geçmesi gerekir.

DEHB okul öncesi dönem ve okul çağı çocuklarında belirgin hale gelen bir bozukluktur. İşlevselliği birçok alanda etkilediği için tedavisi de kapsamlı olmalıdır. Tedavi psikoeğitim, ilaç ve ebeveyn becerilerini güçlendirme, psikoterapi gibi farklı programları kapsayabilir.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu yaşayan çocuğa sahip ebeveynler bu konuda mutlaka destek ve danışmanlık almalıdır. Bununla birlikte çocuğun bireysel farklılıklarını görmezden gelmemeli, sabırlı ve anlayışlı olmalıdır.

Siz de çocuğunuzda dikkat eksikliği, hiperaktivite olduğunu düşünüyorsanız bir uzmandan destek alabilirsiniz.

yono rummy

rummy deity

betvisa

yolo247

sky247

91 club

lotus365

jeetbuzz

Mksports

1xbet

gullybet

iplwin

ipl win

rummy nabob 777

rummy gold

rummy nabob

rummy modern

rummy apk

my 11 circle

dafabet

Faridabad Satta

Satta King 786

Dafabet

betvisa

yono rummy