facebook
Disleksi Nedir? Disleksi Belirtileri admin 29 Ağustos 2022

Disleksi Nedir? Disleksi Belirtileri

Disleksi Nedir? Disleksi Belirtileri

Kişinin normal ya da üstün zeka düzeyinde bulunmasına rağmen gerek okuma yazma gerekse dil becerilerinde sorunlar yaşamasına eden olan özel öğrenme bozukluğu, disleksi nedir sorusunun yanıtıdır.

Ağırlıklı olarak okuma bozukluğu şeklinde kendini göstermekte olan disleksi, aynı zamanda hafızayı ve dikkati de ciddi oranda etkiler. Uluslararası Disleksi Derneği tarafından yapılmış araştırmalara göre, dünya üzerinde 700 milyondan fazla disleksi sahibi birey bulunuyor. Her 5 çocuktan 1’inin disleksi olduğu da yine araştırmalar ile elde edilen bilgiler arasında yer alıyor.

Dislektik çocuklar genel olarak okuma ve yazmada güçlük çekerler. Bundan dolayı da kendi öğrenme düzeylerindeki arkadaşlarının gerisinde kalabilirler. Beceriler arası çelişki, aşırı dikkatsizlik ve anlama bozukluğu da yine disleksi öğrenme güçlüğü belirtileridir.

Disleksi Sorunu Olan Çocuğa Karşı Nasıl Tutum Sergilenmelidir?

Dislektik olan çocukların yaşamış oldukları olumsuz durumlar, onların psikolojik sorunlar ile karşı karşıya kalmasına neden olabilir. Onlarda meydana gelen bu karamsarlık, gerek anne babaların gerekse eğitimcilerin atacakları yanlış adımlar sonrasında telafisi pek de mümkün olmayan daha büyük hasarların ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Öğrenme bozuklukları arasında yer alan disleksi konusunda bilinçli olmak, çocukların öğrencilik yaşamlarının daha iyi seviyelerde geçmesini sağlayacaktır. Sabırlı olmak ve çocuğu motive etmek bu aşamada son derece önemlidir. Çocuğun özgüveninde hasar oluşmaması adına ilginin azaltılmaması ve doğru şekilde yönlendirilmesi ile beraber çocukta başarma isteği kamçılanacaktır.

Oyunlar, disleksili çocuklar için oldukça başarılı sonuçları beraberinde getirmektedir. Oyunlarla yakından ilgi olacak çocuklar, sevdikleri materyalleri kullanarak kendilerini geliştirmeye devam edecektir. Hem okulda hem de anne babaların bu süreci yönetimleri son derece önemlidir. Çocuğun varsa iyi olduğu ilgi alanların keşfedilmesi ve onların üzerine gidilmesi, özgüveni yüksek bir birey olarak yaşamını sürdürebilmesi adına oldukça etkili bir adım olacaktır.

Disleksi Tedavi Edilebilir Mi?

Disleksi ile alakalı yapılan çalışmalar ile de görüldüğü üzere kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Ancak disleksiyle beraber görülen diğer bozukluklara yönelik bazı tedavi süreçleri vardır. Kimi zaman hiperaktivite bozukluğu ve dikkat eksikliği disleksi ile beraber görülebilmektedir. Böylesi bir durumda dikkat eksikliği konusunda çeşitli ilaçların yanı sıra ilaçsız tedavi yöntemleri arasından da seçim yapılabilmektedir.

Öğrenme ve okuma bozuklukları yaşın ilerlemesi ile beraber ciddi oranda azalıyor olsa da tamamen düzelmesi her zaman ihtimal dahilinde olmayabiliyor. Genel olarak ufak tefek yazım hataları ve yavaş okuma kalıcı olarak kalabilir.

Disleksi tedavisi ile alakalı en iyi sonuçların elde edilmesi adına özel eğitim programlarına çocuğun katılması sağlanmalıdır. Çünkü özel eğitim araçlarının kullanılması ile beraber var olan disleksi ortadan kaldırılmasa dahi öğrenmenin önünde bulunan engellerin büyük ölçüde aşılması mümkün hale gelmektedir.

Disleksi Belirtileri

Okumada bozukluk: Kelimeleri atlama, heceleri atlama, harfleri karıştırma, heceleri karıştırma, duraksayarak okuma

Yazmada bozukluk: Bazı harfler ile rakamları karıştırmak, harflerin tersten yazılması yani birbirine benzeyen sembollerin karıştırılarak hatalı kullanılması.

Öğrenmede bozukluk/güçlük: Çocuk basit komutları takip edemeyerek öğrenme güçlüğü ile karşı karşıya kalabilirler. Örneğin ayakkabılarını ters giyebilir ya da solunu sağını karıştırabilirler.

Anlamada bozukluk: Disleksik çocuklar dikkatlerini sürdürme konusunda güçlük yaşayabilirler. Disleksi ile dikkat bozukluğunun birlikte görünmesi çoğu zaman son derece olası olmaktadır.

Çelişkili durumlar: Farklı alanlarda disleksi çocuklar ailelerini ve eğitimcilerini şaşırtabilecek tarzda performans sergileyerek yaşıtlarına oranla çok daha iyi işlere imza atabilirler. Disleksili çocuklar genel olarak özel yetenekli çocuklardır. Beyinlerinin sol ön lobunu kullanma konusunda güçlük çekmelerinden dolayı yalnızca istemeleri yetmeyecektir. Aynı zamanda desteklenmeleri gerektiği unutulmamalıdır.

yono rummy

rummy deity

betvisa

yolo247

sky247

91 club

lotus365

jeetbuzz

Mksports

1xbet

gullybet

iplwin

ipl win

rummy nabob 777

rummy gold

rummy nabob

rummy modern

rummy apk

my 11 circle

dafabet

Faridabad Satta

Satta King 786

Dafabet

betvisa

yono rummy