facebook
Duygusal Zeka Belirtileri admin 24 Ocak 2023

Duygusal Zeka Belirtileri

Duygusal Zeka Belirtileri

Son yıllarda önemi ciddi anlamda artmaya başlayan duygusal zeka yani EQ olarak adlandırılan kavram, yaşamda mutluluğun ve başarının yakalanabilmesi adına IQ kadar önemli bir yerdedir. Genel olarak duygusal zeka, kişinin kendi duygularının yanı sıra başkalarının da duygularını kontrol etme, algılama ve bunların değerlendirmesini yapma yeteneğini ifade eder.

Duygusal Zekanın Yüksek Olması Ne Anlama Gelir?

Aynı IQ için olduğu gibi duygusal zeka için de değerlendirme testleri yapılabilmektedir. Duygusal zekanın yüksek seviyelerde olması, kişinin güçlü ve zayıf taraflarını iyi tanıdığı görülebilir. Aynı zamanda kişi, herhangi bir konuda değişim yaşamaktan korkmaz. Bunların yanı sıra kişi diğer kişilerin de duygularını daha kolay anlar ve onlara da saygı gösterir. Sadece kendini düşünmez ve karşısındaki kişi ile empati kurmaya eğilim gösterir.

Duygusal Zeka Belirtileri Nelerdir?

Kelime hazinesinin geniş olması: Hislerin ifade edilebilmesi adına kullanılan kelime sayısının artması ile beraber kişi kendini ve içerisinde yer aldığı duygu durumunu çok daha iyi ifade etmeye başlar. Bu sayede de hislerini daha iyi analiz ederek kendini iyi hissetmek adına yapması gerekenleri çok daha iyi planlayabilir.

Tanınmayan kişilerin dahi merak edilmesi: Genel olarak duygusal zeka sahibi kişiler çevrelerindeki kişileri merak ederler. Yeni tanıştıkları kişiler ile alakalı sorular sorar ve onların gerek duyguları gerekse gereksinimleri ile alakalı daha hassas olurlar.

Değişikliklerden korkmamak: Bir kişinin yüksek duygusal zeka sahibi olmasının en belirgin olan işaretlerden bir tanesi de değişime en iyi şekilde uyum sağlama konusunda yeteneği olmasıdır. Değişimlere karşı kolaylıkla adapte olur ve bu tür durumlar karşısında her zaman yedek planları olur.

Güçlü ve zayıf yanlarını tanıması: Duygusal zeka kapasitesi yükselmeye başlayan kişi, hem güçlü hem de zayıf yönlerini çok daha iyi tanımaya başlar. Ve bunların kendilerini başarıya götürebilmesi adına oldukça iyi şekilde kullanır. Bu aşamada zayıf yönlerinin önemsiz görünmesini sağlarken güçlü yönlerdeki potansiyellerini bilerek bunları sonuna kadar kullanırlar.

Başka kişilerin düşüncelerini ve duygularını anlayabilmesi: Duygusal zekaya sahip olan kişiler çevresindeki kişilerin gerek düşüncelerini gerekse duygularını rahat bir şekilde anlayabilirler. Bu da o kişinin çevresi ile çok daha iyi şekilde anlaşabilmesine yardımcı olur.

Kin tutmaması, kolay şekilde gücenmemesi: Yüksek duygusal zeka belirtilerinden bir diğeri de kişinin hayatında karşısına çıkabilen negatif durumlara çok daha pozitif tavırla yanıt verebilmesidir. Kendisi ile dalga geçebilen, karşı karşıya olduğu engellerin onu durdurmasına izin vermeyen kişilerin duygusal zekaları onların başarıya taşınmasını sağlar.

Kendini kontrol edebilir: Bir tartışma esnasında fevri kararlar vermekten kişinin kendini alıkoyabilmesi, duygu ve düşüncelerini kontrol altına alabilmesi, sonuna kadar duygusal zeka kullanımı anlamına gelmektedir.

Hata yapmaktan korkmaz: EQ yani duygusal zeka yükselmeye başladıkça, kişi geçmişteki başarısızlıklarının onu tanımlayan birer başlık olmasına ve negatif düşüncelerin onların hayatlarını ele geçirmesine asla izin vermezler. Olumsuz düşünce kalıpları onların hayatında yer almaz. Geçmişteki hayatından gerekli dersleri alarak bunların onun yaşamının ileri zamanlarında onu başarılı hale getirecek detaylar olarak görür.

Karşılık beklemeden iyilik yapması: Güçlü bağlar ile kurulan ilişkilere değer verir ve sevdiği insanları mutlu etmek için elinde gelen her şeyi yapar.

Negatif insanları hayatında barındırmaması: Zor kişiler ile iletişim kurarken duygularını kontrol edebilmek, yüksek duygusal zeka belirtisidir. Kişi negatif insanlar ile iletişim kurmalarının gerekmesi durumunda öfkelenmelerine izin vermez ve duygularını çok iyi şekilde kontrol altına alır.

Sahip olduklarının değerini bilir: Her yeni günün yeni bir başlangıç olduğunu bilirler ve bunun için şükrederler. Hayata daha pozitif bakarlar ve enerjilerini her zaman en yüksek seviyelere çıkartmak adına adımlar atarlar.

yono rummy

rummy deity

betvisa

yolo247

sky247

91 club

lotus365

jeetbuzz

Mksports

1xbet

gullybet

iplwin

ipl win

rummy nabob 777

rummy gold

rummy nabob

rummy modern

rummy apk

my 11 circle

dafabet

Faridabad Satta

Satta King 786

Dafabet

betvisa

yono rummy