facebook
Ekran Bağımlılığı admin 1 Aralık 2020

Ekran Bağımlılığı

Günümüzde ekrandan uzak bir hayat pek de mümkün değil! Ancak ekran süresini ve içeriğini ayarlamak bizim elimizde. Bu kontrol sağlanmadığında aileleri pek çok problem bekliyor.

Yapılan araştırmalar da gösteriyor ki uzun süre ekrana maruz kalan çocuklar dikkat, odaklanma ve iletişim gibi becerilerde sıkıntı yaşıyor. Ekranda kayan ve hareketli nesnelere alışan çocuklar okul döneminde derslerde sıkılıp dikkatini sürdürmekte zorlanıyorlar. Aynı zamanda akranlarına göre pek çok kas hareketini yerine getirmekte güçlük çekerken zihinsel gelişimleri de geride kalabiliyor.

EKRAN BAĞIMLILIĞI

Ekran bağımlılığını önlemek için;

  • Telefon, tv, tablet kullanımını yasaklamak çözüm değil. Yasaklar karşısında çocuğunuz daha çok bağımlı hale gelecektir. Bu yüzden önemli olan ekran süresini kontrol altına almak.
  • Çocuğunuza ekran dışında farklı seçenekler sunun. Böylece ilgisi farklı alanlara da kayacaktır. Seçenek sunulmayan çocuklar daha fazla ekrana yönelmektedir.
  • Çocuğunuz ekran konusunda da sizi model alacaktır. Bu yüzden ona sınır koyarken kendiniz de bu kurala uyun.
  • Ekran süresinde çocuğunuzun gelişim düzeyine uygun içerikler izlediğinden emin olun.
  • Ekransız saatler oluşturun. Bu süre içinde kitap okuma, doğada vakit geçirme gibi ailecek yapılacak aktiviteler düzenleyebilirsiniz.
  • Ağlayan çocuğu susturma, yemek yedirme, oyalama gibi amaçlar için çocuğunuzu saatlerce ekran karşısında yalnız bırakmayın.

Unutmayın! Siz çocuğunuza yeterince zaman ayırdığınızda çocuğunuz akademik, sosyal beceriler ve kişilik gelişimi açısından olumlu yönde ilerlerken, yeterli ayırmadığınızda ise tablet, televizyon, telefon ve bilgisayara bağımlı hale gelir.

Ekran bağımlılığı konusunda zorluk yaşayan ailelerin çocukları, gerekirse de kendileri için uzman desteği almaları bu süreci kolaylaştıracaktır.

yono rummy

rummy deity

betvisa

yolo247

sky247

91 club

lotus365

jeetbuzz

Mksports

1xbet

gullybet

iplwin

ipl win

rummy nabob 777

rummy gold

rummy nabob

rummy modern

rummy apk

my 11 circle

dafabet

Faridabad Satta

Satta King 786

Dafabet

betvisa

yono rummy