facebook
Ekran Karşısında Yemek Yeme admin 4 Ağustos 2021

Ekran Karşısında Yemek Yeme

Ekran Karşısında Yemek Yeme

Çocukların gelişiminde beslenme alışkanlıkları çok büyük bir öneme sahiptir. Sağlıklı beslenmek büyüme, hormonlar, beyin gelişimi ve bilişsel gelişim üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir. Yaşamın ilk iki yılında, özellikle büyümenin ve gelişmenin en hızlı olduğu dönemde çocuklara düzenli ve sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmak fazlasıyla önemlidir.

Çocukların sağlıklı bir beslenme alışkanlığı kazanabilmeleri için öncelikle açlık ve tokluk hissinin farkına varması gerekir. Çocuklar ekran karşısında yemek yediklerinde açlık veya tokluk hissinin farkına varamazlar. Bu durumda çocuk; yemek yeme eylemini bilinçli olarak gerçekleştirememiş olur ve temel ihtiyacı olan sağlıklı beslenme alışkanlığını kazanamaz. Ebeveynler, çocukları yemek yeme konusunda zorlandığında sırf karınları doysun diye çocuklarına ekran karşısında yemek yedirebilmektedir. Televizyon, tablet, telefon gibi ekran karşısında yemek yiyen çocuklar ne yediğinin, ne kadar yediğinin farkına varamaz. Buda ileriki yaşlarda düzensiz beslenme, yemek seçme, tat farkındalığının oluşmaması gibi sorunlarla karşılaşılmasına neden olur. Ekran karşısında beslenme çocuklar için olduğu kadar büyükler için de sağlıklı olmayan bir beslenme alışkanlığıdır.

EKRAN KARŞISINDA YEMENİN ZARARLARI
*Yediği yemeğin tadını bilmez.
*Ne kadar yemek yediğini fark edemez.
*Doyup doymadığının farkına varamaz.
*Öğün düzenini öğrenemez.
*Yetersiz beslenir.
*Damak tadı gelişmez.
*Düzenli ve sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanamaz.
*İhtiyacından fazla yiyerek obezite olma gibi durumlarla karşılaşılabilir.

Çocuğunuza Doğru Beslenme Alışkanlığı Kazandırmak İçin Neler Yapabilirsiniz?
Aile bireyleri aynı anda sofraya oturmalıdır.
Yemek esnasında telefon, tablet ve televizyon gibi ekranlardan uzak durarak başta ebeveynler çocuklarına rol model olmalıdır.
Ebeveynler çocuklarına yemek yemesi için ısrarcı olmamalı, istediği kadar yeme tercihini çocuğa bırakmalıdır.
Yemek ve sofra hazırlanırken çocuklara küçük görevler vermek de önemlidir. Çocuğun içinde bulunduğu durumu daha ilgi çekici hale getireceğinden yemek istememe gibi durumlarla daha az karşılaşılmış olunur.

yono rummy

rummy deity

betvisa

yolo247

sky247

91 club

lotus365

jeetbuzz

Mksports

1xbet

gullybet

iplwin

ipl win

rummy nabob 777

rummy gold

rummy nabob

rummy modern

rummy apk

my 11 circle

dafabet

Faridabad Satta

Satta King 786

Dafabet

betvisa

yono rummy