facebook
Psikolojisi Bozuk Çocuğun Belirtileri admin 27 Eylül 2022

Psikolojisi Bozuk Çocuğun Belirtileri

Psikolojisi Bozuk Çocuğun Belirtileri

Çocuklar, sahip oldukları hassaslıklarından dolayı her türlü etkiye açıktırlar. Bu durum da onların psikolojik olarak farklı sorunlar ile karşı karşıya kalmasına neden olabilir. Öyle ki anne babaların akıllarına dahi gelmeyecek olan birçok farklı detay, çocuklarda olumsuz duyguların ve travmaların ortaya çıkmasına neden olabilir. Ortaya çıkmış olan travma ve duygu durum bozukluklarının çocuklar tarafından sözlü şekilde ifade edememesi sonucunda ise anne babaların sorumlulukları ciddi anlamda artar. Bu aşamada çocukta ortaya çıkan belirtilerin dikkatlice incelenmesi, ortaya çıkabilecek olan sorunların büyümeden önüne geçilmesi adına gerekli adımların atılmasını sağlar.

Çocuğun Psikolojisinin Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır?

  • Ufak yaşlardaki çocukların en fazla hissettikleri olumsuz duyguların başında endişe ve korku gelir. Travmatik olaular ile beraber endişeye ve korkuya kapılan çocuk, psikolojisinin bozulmasından dolayı sosyal ilişkiler konusunda daha çekingen bir yapıya evrilir. İnsanlar ile konuşurken çok daha çekingen olur. Öyle ki yaşıtları ile birlikte zaman geçirirken dahi ürkek bir ruh haline bürünürler.
  • Anne ve babanın çocuğuna devamlı olarak öfke göstermesi ya da çocuğa kayıtsız kalması sonucunda ilgiyi üzerine çekmek isteyen çocuk aşırı davranışlar sergilemeye başlar. Yüksekten atlama, çevresine şiddet uygulama ve kesici aletlerle kendini yaralama gibi hareketleri yapabilirler.
  • Çocuklar, tuvalet eğitimi almış olmalarına rağmen kimi zaman altlarını ıslatabilirler. Bu durumun bir anda çok fazla tekrarlanmaya başlaması ise çocuğun kendini güvende hissetmemesi, çeşitli nedenlerden dolayı korku ve endişe duymasından kaynaklanabilir.
  • Kendini aşırı derecede kısıtlanmış hisseden veya rol modeli olarak öfke sorunu olan bir ebeveyni seçen çocuk, yakın arkadaşlarına karşı inatçı ve öfkeli bir tutum sergilemeye başlar.
  • Çocukta ortaya çıkan aşırı seviyedeki heyecan da psikoloji bozukluğu belirtileri arasında kendine yer bulabilir. Güven seviyesinin yüksek olduğu kişilerin yanında sağlıklı ve sakin tavırlar sergileyen çocuk, yeni bir ortama girdiği zaman aşırı heyecanlanır ve özgüven sorunu yaşar.

Psikolojisi Bozuk Olan Çocuğa Nasıl Davranılmalıdır?

Bir çocukta psikolojik anlamda olumsuz durumlar kendini göstermeye başladığı zaman bunlar kesinlikle göz ardı edilmemeli ve gerekli olan destek eksiksiz şekilde sağlanmalıdır. Bu aşamada ailenin tutumu oldukça büyük bir öneme sahiptir. Çocuğun çok daha sağlıklı davranışlar sergilemesi adına baskı yapmak, öfke veya şiddet göstermek; çocuğun yaşamış olduğu sorunu çözmek adına doğru adımların atılması sağlamayacağı gibi çok daha farklı psikolojik sorunların da ortaya çıkmasına neden olur.  

Bunun olmaması adına psikolojisi bozuk olan çocuk ile iletişime geçilirken dengeli, hoşgörülü ve anlayışlı bir tavır takınmak oldukça önemlidir. Çocuğu nane babasının yanında güvende hissedebilmesi adına her zaman nazik ve yumuşak davranmak gerekmektedir. Çocuğun hissettiği durumlar ile alakalı kendini ifade edebilmesine imkan tanımak bu aşamada büyük bir öneme sahiptir. Çünkü ne kadar iyi bir şekilde hissettiklerini ifade ederse, karşı karşıya kaldığı durumun ciddiyeti o kadar iyi bir şekilde anlaşılarak çok daha profesyonel şekilde adımların atılması sağlanmış olur. Kimi anne babalar çocukların psikolojilerinin bozuk olmasının, kendi kendine geçebilecek bir süreç olduğu düşüncesinde olabiliyor. Halbuki var olan bu olumsuz durumun üzerinde doğru şekilde durulmaması halinde çocuk, ilerleyen yaşlarında çok daha ciddi psikolojik sorunlar ile karşı karşıya kalabilir. Böylesi kötü sonuçların meydana gelmemesi adına, çocukta psikolojik anlamda meydana gelen farklılıkların belirtilerin görülmeye başlaması sonrasında mutlaka profesyonel isimler ile iletişime geçilmelidir. Böylece çocuğun yaşına göre karşı karşıya kaldığı durum, çok daha fazla olumsuz sonuçların ortaya çıkmasına neden olmadan düzeltilebilir.