facebook
SİZ NASIL BİR ANNE BABASINIZ ? admin 19 Kasım 2020

SİZ NASIL BİR ANNE BABASINIZ ?

SİZ NASIL BİR ANNE BABASINIZ ?

Baskıcı , demokratik, ilgisiz ya da aşırı hoşgörülü?

Anne babanın davranışları, çocuğa ilişkin ve aile içerisindeki tutumu çocukların tüm gelişim alanlarını ve kişiliğini belirlemede etkilidir. Bu doğrultuda çocukla iletişim konusundaki sıkıntıların ve davranış problemlerinin temel nedenlerinden biri de aile tutumlarıdır.

Kimi zaman çocuğa yeterli bilgi verilmeyişi kimi zaman eşler arası tutarsızlık gibi tutumlar sorunlara yol açmaktadır.

Sorunun temel kaynağındaki bazı problemleri ve önerileri ele alırsak;

  • Çocuğunuzu kurallar ve sorumlulukları hakkında önceden bilgilendirin. Karar aşamasında çocuğunuzun da fikirlerini alarak gelişim düzeyine uygun açıklamalar yapın.
  • Çocuğunuzun içinde bulunduğu bir sorunla karşılaştığınızda önce onu dinleyin. Neden böyle davrandığı, ne hissettiği üzerine konuşun.
  • Bir problemle karşılaştığınızda konuyu kapatmak yerine sorun üzerine o an konuşun. Her bireyin fikrini alarak çözüm odaklı ilerleyin.
  • Çocuğunuzla ilgili bir konuda anne baba ortak karara varın. Uzlaşamadığınız durumlarda dahi çocuğunuza aranızda ikilik olduğunu hissettirmeyin. Bu tutarsızlığı hisseden çocuğunuz, bir ebeveyne daha çok yaklaşacak ve isteklerini yaptırmak için o ebeveyni kullanacaktır.
  • Aynı zamanda anne baba arasındaki tutarsızlık çocukların kendilerine ve başkalarına olan güvenini zedeler. Gelecek yaşantılarında kurallara uyma konusunda sıkıntı çeken, kaygılı ve karar vermekte zorlanan bireyler haline gelirler.
  • Çocuğunuzdan beklentileriniz gelişim düzeyine uygun olsun. Bir hata yaptığında ya da bir şeyi başaramadığında onu yargılamayın, baskı kurmayın, kıyaslamayın. Onu dinleyin ve başarması için ona fırsat verin.

Unutmayın! Çocuğunuzun yaşadığı bir sıkıntı, davranış problemi ya da iletişim güçlüğü gibi sorunların temelinde aile içi ilişkiler de yatmaktadır. Siz de anne babalar olarak bu konudaki rolünüzü hatırlayarak gerekli durumlarda bir uzman desteğine  başvurmaktan kaçınmayın.

yono rummy

rummy deity

betvisa

yolo247

sky247

91 club

lotus365

jeetbuzz

Mksports

1xbet

gullybet

iplwin

ipl win

rummy nabob 777

rummy gold

rummy nabob

rummy modern

rummy apk

my 11 circle

dafabet

Faridabad Satta

Satta King 786

Dafabet

betvisa

yono rummy