Dünyada bu tür cihazları ilk olarak Dr. Alfred Tomatis bundan yaklaşık 60 yıl önce yapmıştır. Bizim bu sistemin ilk eğitimin aldığımız LIFT Kanada kurucusu Paul Madaule 1970 yılından itibaren Dr.Tomatis ile çalışmaya başlamıştır. 1994 yılında ise Paul Madaule Tomatis sisteminden ayrılarak sisteme bazı yenilikler ilave ederek LIFT sistemini kurmuştur. 2015 yılında ise biz doğrudan kendisinden hem teorik hem uygulamalı eğitimlerini aldık. Kanada’daki bu eğitimlere Prof. Dr. Yusuf Karaca, Prof.Dr. Tuğrul Kandemir ve Dr. Pınar Dursun ile birlikte katıldık. Daha öncesinde 2014 yılında ABD ‘den benzer bir sistemin eğitimi almış ve üzerine çalışmalar yapmaya başlamıştık. Kısaca biz bu alanda bilginin kaynağında yer aldığını varsaydığımız kişi ve kurumlarla ilk çalışmalarımızı yaptık. Sonra biz kendi sistemimizi kurmaya karar verdiğimizde bir çok alanda uzmanı çalışmalara dahil ederek projemizi gerçekleştirdik. Elde ettiğimiz bilgi ve ulaştığımız sonuçların bu alanda çok önemli bir birikim olduğunun farkındayız. Şimdi bu birikimi sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Neurosound gerçekten bahsettiğimiz kadar etkilidir. Benzer sistemlere göre bir çok üstün ve ayrıcalıklı tarafları vardır. Bu kadar etkili olmasının nedeni de budur. Neurosound sistemi bilişsel gelişmi bir bütün olarak kabul eder ve ortaya çıkan probleme değil problemin nedenlerine odaklanır. Uygulanan programlar nedenleri yok etmeye yöneliktir. Bu yüzden yüksek etki düzeyi sağlar. Yüksek frekanslı seslerin nöral sistem üzerindeki etkisi bizim bildiklerimizden çok daha fazlasıdır. Bu alan yakın gelecekte en önemli çalışma ve araştırma alanıdır.

Eğer bir psikolog veya psikolojik danışman iseniz sistemi öğrenmeniz çok kolay olacaktır. Sistemi yapılandırırken bir danışmanlık merkezinin faaliyet dönemi içerisinde ihtiyaç duyacağı tüm araçları bir araya getirdik. Daha önce kendi adına bir danışmanlık merkezi işletmemiş veya hiç mesleki deneyimi olmamış kişiler başlangıçta sistemi ve araçları kavramakta zorlanabilirler. Ancak onlara vereceğimiz eğitim ve danışmanlık desteği bir haftada sistemi yapılandırmayı öğreteceğiz.

Bütün uygulamalar ve destekleyici programlar son derece kolay uygulanabilir bir şekilde hazırlanmıştır. Bir danışman her programı her çocuğa uygulamaz. Oluşan profile göre uygulanması gereken temel programlar dışında çocuğun özel durumuna göre program ayarlaması yapar. Bunun için yaptığımız test sonuçları ve değerlendirme görüşmelerinden elde edilen veriler yeterlidir.

60 yıldır uygulanan bu sistemin kaydedilen, bilinen hiçbir yan etkisi yoktur. Ancak kullanması kısıtlı kişileri doğru belirlemek şartıyla. Epilepsi hastaları, kulak iltihabı olan kişiler, kanser hastaları, şizofren tanısı olan kişiler ve işitme kaybı yaşayan kişilere bu sistem uygulanmaz. Bunun dışında dört yaş üste her bireye güvenle kullanmak mümkündür.

Bu tür cihazlar ABD, Kanada, Belçika ve Fransa’da klinik uygulamalar için doktorlar tarafından kullanılıyor. Ancak Türkiye’de bizim amacımız klinik uygulamalar yapmak değil. Sınırlarımızı bilmemiz gerekir. Klinik çalışmalar bizim işimiz değildir. Bizim programlarımız ve uygulamalarımız bir psikolojik danışmanlık merkezi bünyesinde yapılabilecek uygulamaları içermektedir. Neurosound cihazının klinik versiyonu için çalışmalarımız devam ediyor. Özellikle otizm konusunda ciddi bir çalışmamız var. Bu çalışmalar neticelendiğinde paylaşılacaktır.

Bu yöntemleri ve uygulamaları çok iyi biliyoruz. Özellikle onlardan biri olmamak için yıllardan beri çalışıyoruz. Metedolojik ve bilimsel yaklaşımla ele aldığımız bu projede her biri kendi alanında uzman ve yetkin kişiler görev aldı. Proje bir üniversitenin teknoparkı ve laboratuvarlarında geliştirildi. Açık ve aleni bir şekilde kurumsal kimliklerimizi ilan ederek projemizin arkasında olduğumuzu beyan ederiz.