facebook
2 Yaş Döneminde Konuşma Nasıl Olur? admin 20 Şubat 2023

2 Yaş Döneminde Konuşma Nasıl Olur?

2 Yaş Döneminde Konuşma Nasıl Olur?

Bir bireyin kaç yaşında olursa olsun fark etmez, kendini anlatmak için konuşmaya ihtiyacı bulunur. Normalde, doğumdan sonra bebeklik döneminde yalnızca sesler kullanılarak kendilerini ifade etmeye çalışıyorlar. Büyümeye başladıkları zamandan itibaren ise pek çok konuda yaşadıkları değişim beraberinde konuşma gelişimini de getiriyor. Kimi çocuklarda konuşma gelişim süreci olağan normallikte ilerler. Ancak kimi çocukların konuşma süreci diğerlerine nazaran daha zorlu geçebilir. 2 yaş konuşma geriliği de birçok çocukta ortaya çıkan sorunlardan bir tanesi olarak görülebilir. Bu aşamada adımların doğru atılması, sürecin en iyi şekilde yönetilerek üstesinden gelmeyi mümkün kılar.

2 Yaş Döneminde Konuşma Nasıl Olur?

İlk olarak çocukta 2 yaş konuşma geriliği olup olmadığının net olarak görülebilmesi adına anne babaların çocuklarındaki konuşma gelişimini dikkatlice takip etmesi gerekir. İçerisinde yer aldığı yaş grubunda çocuğun hangi seviyede konuşma becerisi geliştirmesi gerektiğini bilmek, çocukta konuşma geriliğinin olup olmadığı ile alakalı çok daha net bilgilere erişilmesini sağlar.

  • Çocuk 2 – 3 kelimelik komutları algılar ve bu komutları uygulamaya başlar.
  • Resimlere çok daha fazla ilgi duyar. Resimde yer alan canlı cansız varlıkların isimlerini ya da kişilerin isimlerini söyler ve seslerini çıkartmaya başlar.
  • Yaşadığı çevrede ya da evde sık olarak kullanılan eşyaları tanıyarak isimlerini söylemeye başlar.
  • Eşyalara ait fiziksel durumları kavrar hale gelir. Dışında, yanında veya içinde gibi kavramları öğrenmiştir.
  • Sahip olduğu duygu ve düşünceleri anlatabilecek kısa cümleler kurar.
  • Kendisi ile alakalı özellikleri, ismini, soy ismini ve yaşını söylemeyi öğrenir.
  • Kurulan cümlelerin çoğunu anlayarak kimi zaman bunlara karşılık vermeye çalışır.
  • Yabancı kişiler ile konuştuğunu anlayabilecek düzeylerde olur. Kimi zaman kendini güvende hissetmeyip konuşmaz kimi zaman kendisiyle alakalı ayrıntılı bilgileri verebilir.

2 Yaş Konuşma Geriliği Tedavisi

Bir çocukta anne baba tarafından 2 yaş konuşma geriliği olduğu düşünüldüğünde bunun mutlaka doğru isimler tarafından incelenerek teşhis edilmesi gerekir. Genel olarak bakıldığı zaman konuşma geriliği, farklı nedenlerden ötürü ortaya çıkabilmektedir. Bu aşamada nedenin hangi etkenlerden dolayı ortaya çıkmış olduğunun en iyi şeklide belirlemek adına incelemelerin ve muayenenin doğru şekilde yapılmasının önemi son derece büyüktür.

Başta genetik faktörler olmak üzere işitme kaybı, anne baba etkisi, bilişsel, gelişimsel veya nörolojik bozukluk, gibi farklı etkenlerden dolayı 2 yaş konuşma geriliği ortaya çıkabilmektedir. Yapılacak incelemeler sonucunda çocukta konuşma geriliği olduğu belirlendiğinde sıra tedaviye gelecektir. Sorunun etkenlerine bağlı olarak her çocuk için tedavi süreci birbirinden farklı olacaktır. Lakin tedavi süreci nasıl ilerliyor olursa olsun fark etmez, her zaman anne babalara bu aşamada doğru adımları atarak çocuklarının tedavisi için atılan adımların pekiştirilmesi gerekiyor.

Yapılacak olan 2 yaş konuşma geriliği tedavisi esnasında anne babanın sabırlı olması ve çocuğun kendini ifade edebilmesi adına yalnızca uzmanlar ile iletişime geçildiği zamanlarda değil, çocukla geçirilen zaman aralıklarında da onunla kaliteli şekilde zaman geçirmeleri önemlidir. Bu aşamada çocuğun kendini ifade etmesi için sabırlı şekilde onu konuşmaya teşvik etmek gerekir. Çocuğun bir şey istemesi halinde ilk o aşamada kendini ifade etmesi ve istediğini eliyle ya da jest ve mimikleriyle belirterek değil konuşarak söylemesi beklenmelidir. Aile içi iletişim de bu aşamada yine son derece önemli olan konular arasındaki yerini alıyor. Başta anne baba olmak üzere ev içindeki fertlerin çocuk ile sağlıklı şekilde iletişim kurması ile beraber çocuğun artık kendini daha iyi ifade etmeye başladığı görülecektir.  

>

yono rummy