facebook
Çocuklarda Denge Problemi admin 9 Haziran 2021

Çocuklarda Denge Problemi

Çocuklarda denge gelişimi her zaman çok önemli bir konudur. Özellikle kritik büyüme evrelerinde bedene uyum ve denge kurabilme gerekmektedir.

Denge, statik veya dinamik, hareket sırasında, vücudun istenen pozisyonunu sağlayabilme yeteneğidir. Dans, oyun, spor, jimnastik gibi etkinliklerde denge önemli rol oynar. Denge bütün hareketlerin temelidir. Ayakta durmaya başladığımız ilk andan itibaren hayatımızı dengede tutmaya çalışırız.

Dengesizlik ise rahatsızlığının beyin, beyincik ve beyinciğe bağlı sinir yollarının etkilendiği durumlarda gelişir. Dengesizliğe en çok neden olan durumlar ilaç zehirlenmeleri, suçiçeği gibi enfeksiyonları izleyen beyincik tutulumları ve beyin-beyincik tümörleridir.

Çocuklarda Denge

Çocuklardaki denge durumunu anlamak istiyorsak en çok kullanılan kaba motor faaliyetleri olan merdiven çıkma, koşma ya da koşarken köşeleri dönme ya da koşarken durma, istediklerinde duramama gibi durumlar denge problemleriyle ilgili bize ipuçları verir. Çocuklar ortalama 30-36 aylık olduklarında standart bir merdiveni iki ayaklarını kullanarak çıkabilmelidir ya da yukarıda bahsedilen becerileri ortaya koyarken sorun yaşamamalıdır.

YAPMAYIN!

Çocuğunuzu düşer diye düşünerek sürekli kucağınızda taşımayın.

YAPIN!

Merdiven çıkarken iki ayaklarını kullanmaları, sık sık düşseler bile koşmayı bırakmamaları ve en önemlisi akranlarıyla düşme ihtimalinin yüksek olduğu oyunlara katılmaları için onları teşvik edin.

Çocuklarınızın davranışlarını, becerilerini gözlemleyin. Eksik olduğunu düşündüğünüz konularda yapabilir hale gelmesi için destekleyin. İhtiyacı olan hareket biçimi için oyunlar ve egzersizler oluşturun.

Ciddi olduğunu düşündüğünüz bir sorun gözlemlediyseniz bir uzmana mutlaka danışın.

yono rummy

rummy deity

betvisa

yolo247

sky247

91 club

lotus365

jeetbuzz

Mksports

1xbet

gullybet

iplwin

ipl win

rummy nabob 777

rummy gold

rummy nabob

rummy modern

rummy apk

my 11 circle

dafabet

Faridabad Satta

Satta King 786

Dafabet

betvisa

yono rummy