facebook
ÇOCUKLARIMIZI İHMAL VE İSTİSMARDAN KORUMA admin 15 Kasım 2020

ÇOCUKLARIMIZI İHMAL VE İSTİSMARDAN KORUMA

Dünya Sağlık Örgütü’nün tanımına göre ihmal, çocuğa bakmakla yükümlü kimsenin, çocuğun gelişimi için gerekli ihtiyaçları karşılamaması veya bu ihtiyaçları dikkate almamasıdır. Bu ihtiyaçlar sağlık, eğitim, duygusal gelişim, beslenme, barınma ve güvenli yaşam şartlarıdır. Çocuk istismarı ise, çocuğun fiziksel ya da psikolojik gelişimini olumsuz olarak etkileyen davranışlardır.

Çocuğun bakımını yapmamak, onu çalıştırmak, sözel olarak tehdit etmek, eğitimden mahrum bırakmak, fiziksel şiddet uygulamak gibi durumlar çocuk ihmal ve istismarına girmektedir. İhmal ve istismara maruz kalan çocuklar içe kapanıklık ya da aşırı agresyon, iletişim ve uyum problemleri, davranış sorunları, gelişim geriliği, akademik başarısızlık ve madde bağımlılığı gibi durumlar yaşayabilirler. Bunların yanı sıra öfke kontrolü, dikkat eksikliği, özgüven problemleri, uyku ve yemek sorunları ile de karşılaşabilirler.

Çocukları her yaşta her türlü ihmal ve istismardan korumanın yolu onlara erken yaşta cinsel eğitim vermekten geçer. Cinsel eğitim, çocuklar cinsiyetlerini fark ettiklerinde, yani yaklaşık 2-3 yaşlarında başlamaktadır. Anne baba olarak çocuklara vereceğimiz yanıtlar ve tutumumuz ise çocukların cinsel kimliklerinin gelişimini ve kendilerini koruma becerilerini etkilemektedir.

Çocuk ihmal ve istismar

Ebeveynler olarak çocuklarımızı nasıl koruyabiliriz?

  • Çocuğunuzun size güven duyması için onunla sağlıklı bir ilişki kurun. Onun anlattıklarına inanın. Unutmayın ki,  çocuklar cinsel içerikli bilgiye sahip değildirler ve bu konuda yalan söylemezler.
  • Çocuğunuza cinsel eğitim verirken onda korku yaratmamaya özen gösterin.
  • Özel bölgeleri ona açıklayın. Bunun için iç çamaşırı kuralını açıklayabilirsiniz.
  • Çocuklarınıza iyi ve kötü dokunmayı öğretin.
  • Çocuklarınıza ‘hayır’ diyebilme becerisini kazandırın ve ‘yabancı’ kelimesini öğretin.
  • İstemediği bir durumla karşılaştığında bağırmasını, oradan hemen uzaklaşmasını söyleyin.
  • Birisi onu rahatsız ettiğinde bunu gizlememesini, size anlatmasını söyleyin.
  • Çocuğunuzu dudağından öpmeyin, başkalarının onu öpmesi konusunda çocuğunuzu zorlamayın.

Bu tür bir durumla karşılaştığınızda çocuğunuzu koruyacak önlemleri alarak (bildirme ve ihbar) ona güvendiğinizi ve yanında olduğunuzu hissettirin. Yaşadığı durumun kendi hatası olmadığını ona belirtin ve sevginizi gösterin. Aynı zamanda bir alan uzmanından destek almayı unutmayın.