facebook
Hayvan Sevgisi Ve Çocuk admin 26 Ocak 2021

Hayvan Sevgisi Ve Çocuk

Toplumda, çocukların gelişimini olumlu yönde etkileyen unsurların başında hayvan sevgisinin geldiğini biliyor muydunuz?

Evde bir hayvanla büyüyen çocuk kendisinden farklı bir canlının da var oluşunu kabullenmesi onu sevmesi, sadece hayvanlara olan sevgisini değil dış dünyadaki bireylerle, arkadaşları ile kurduğu iletişimde de olumlu etkileri olduğu görülmüştür. Hayvanlarla büyüyen çocuklar sorumluluk sahibi, hoşgörülü ve dışa dönük sosyal insanlardır.

 Hayvanlarla büyüyen çocukların ders başarılarının yüksek olduğu, dersleri algılamada daha iyi olduğu görülmüştür. Öğrenme hızının arttığı ve yerinde duramayan, hareketli çocukların sakinleşmesinde de rol oynamaktadır.

Hayvan Sevgisi ve Çocuk

Araştırmalar gösteriyor ki, bir evcil hayvanla yakın temasta bulunan bebeklerin yaşamlarının ilk yıllarında daha az hastalandığını, diğer insanlara göre hastaneye gitme ihtiyacının daha az olduğu kanıtlandı.

Hayvan sevgisi depresyon ve birçok psikolojik hastalıkların da önüne geçmektedir; Küçük yaşta hayvanlarla büyüyen çocuklar küçüklükten beri depresyon ve stres seviyesinin düşük olmasından kaynaklanan bir mutlulukla büyüyor. Yapılan birçok araştırma çocuklara aşılanan hayvan sevgisinin çocuğun bedenen, duygusal, biyolojik ve psikolojik gelişimin de birçok alanda katkısı olduğunu göstermektedir.