facebook
2 Yaş Uyku Eğitimi admin 10 Ekim 2022

2 Yaş Uyku Eğitimi

2 Yaş Uyku Eğitimi

Çocuğun 2 yaşına girmesi ile birlikte onun için yeni bir dönem başlar. Yeni dünyayı keşfetmeye hazır olan çocuk için artık başa çıkılması gereken birbirinden farklı değişiklik söz konusu hale gelmeye başlar. Var olan bu değişimler ile beraber gelen endişe hissi sonucunda uyku reddi ya da uyumama sorunları baş gösterir hale gelir. Bu durumlarda ise anne babaların uyku eğitimi için üzerinde durması gereken son derece önemli başlıklar yer almaktadır.

İnatlaşmamak

Hangi yaşta olursa olsun fark etmez, çocuklar inatlaşmaya karşı sürekli olarak olumsuz tepki verme eğilimi gösterirler. Aynı zamanda uyku konusunda çocukla inatlaşmak, ebeveyn ve çocuk ilişkisine de ciddi anlamda zarar verir. Bu aşamada anne babalar uyku konusunda çocuğu ile inatlaşmak yerine sakin bir şekilde onunla iletişim halinde olunmalıdır.

Uyku Ortamı ve Zamanı Konusunda Planlı Olmak

Çocuğun kendine ait odası ve yatağı bulunuyorsa, uyku zamanı geldiğinde mutlaka odanın uykuya hazırlanması gerekmektedir. İlk aşamada pijamaları giydirilmeli, perdeler kapatılarak karanlığa yakın bir ortam ortaya çıkartılmalı ve sessizlik sağlanmalıdır. Böylece var olan ortamın her hazırlanışında uyku zamanı geldiğini anlayacaktır.

Zaman konusu ise birçok anne babanın üzerinde en fazla hata yaptığı durumlardan bir tanesi. Uyku eğitiminin başarılı şekilde verilebilmesi adına mutlaka uyku zamanı net olarak belirlenmeli ve buna uyulmalıdır. Bu sayede çocuğun vücudu da uyku zamanı yaklaşmaya başladıkça bunun belirtilerini çocuğa vermeye başlayacaktır.

Çocuğu Rahatlatmak

2 yaşındaki bir çocuk için onu uykuya hazırlamak istenirken ninni söylemek, masaj yapmak gibi eylemler onun rahatlamasını sağlar. Kendini rahat hissedecek çocuğun uykuya dalma konusunda sorun yaşamadığı da böylece görülebilecektir.

Yanına Uzanmak

2 yaş uyku direncini kırmak birçok anne baba için oldukça zor bir durum. Ancak çocukların bu süreçte ihtiyaçlarının bilinmesi, onların çok daha rahat şekilde uykuya dalmasını sağlayacaktır. Çocuğun uyku direnci kırılana kadar onun yanında uzanılması sonrasında çok daha kısa bir süre içerisinde uykuya kaldığı görülebilir. Bu aşamada uyku reddi oluşmasının temel sebebi inatlaşmasıdır. İnatlaşmanın kırılması ile beraber çocuk uyku düzenine alışacaktır.

Ağlatmadan Uyutmak

Bebeklik döneminden itibaren uyku için belirli alışkanlıkların yerine getirilmesi gerekir. Yani kucakta uyumaya alışmış olan bir bebek, uykuya dalmak için bunu arayacaktır. Ya da emzikle uyuyan bebeğin uyku saati geldiğinde emziği olmadığında uyumak istemeyecek ve huysuzluk çıkartacaktır.

2 yaşındaki çocukların uykuya karşı direnmelerindeki en önemli etkenlerden biri de çocukta değişen uyku sistemi olarak görülebilir. Kendi başına uyuma öğrenilirken kimi zaman bu durum beraberinde tepkileri de getirir. Aynı zamanda bezi terk etme veya biberon kullanmayı bırakma gibi çocuk için oldukça büyük olan adımlar da onların tedirgin olması anlamına gelir. Var olan bu süreçte zorlanmaları ise oldukça doğaldır.

Anne babaların tahmini olarak 10 haftalık süreçte sabırlı olarak çocuklarına doğru şekilde uyku eğitimi vermeleri ise önemlidir. İlk başlarda çocuk huysuzluk çıkartıyor olsa da ilerleyen zaman ile beraber alışmaya başlayacaktır.

Uyku Arkadaşı

2 yaş gibi çocuk için oldukça önemli olan bir dönemde anne babaların çocuklarını düşündüklerini belirtecek bazı adımları atmaları tavsiye edilir. Uyku arkadaşı edinmesini sağlamak ise bu süreçte onun düşünüldüğünü gösteren önemli bir adım olarak görülebilir. Seçilecek olan uyku arkadaşı yıkanabilir olmalı ve ağza ya da burna girecek parçaları üzerinde barındırmamalıdır. Diğer oyuncakların yanında tutulmaması gereken uyku arkadaşı, çocuğun uyku eğitimi konusunda etkili sonuçların elde edilmesini de sağlayacaktır.