facebook
5 Yaş Evde Yapılabilecek Etkinlikler admin 14 Ekim 2022

5 Yaş Evde Yapılabilecek Etkinlikler

5 Yaş Evde Yapılabilecek Etkinlikler

Çocukların 5 yaş süreçlerinde sorumluluk alma duygusu, dil gelişimi, ince ve kaba motor gelişimi, el ve göz koordinasyonu konusunda doğru adımları atmak oldukça önemlidir. Bu becerilerin gelişimi açısında evde pek çok farklı etkinlik arasından seçim yapılabilir.

5 Yaş İçin Eğlenceli Etkinlikler

Rakam eşleştirme etkinliği: Eğitici etkinlikler arasında yer alan rakam eşleştirme etkinliği ile beraber okul öncesinde çocuğun matematik becerilerini geliştirmesi sağlanır. Kalem, kulak temizleme çubuğu ya da dallar bunun için kullanılabilir. 55 adet nesne bir kalem kutusu içerisine koyulur. Daha sonrasında 10 tane bardağın üzerine 1’den 10’a kadar rakamlar yazılır. Ve her bir bardağa çocuğun üzerinde yazan rakam kadar nesneyi sayarak koyması istenir.

En sevdiğin hangisi etkinliği: Sosyal gelişim için oldukça eğlenceli bir etkinlik olmasının yanı sıra aile ve çocuk arasındaki bağların güçlenmesini de sağlar. Çocuğa en sevdiği renk, hayvan, ağaç gibi sorular sorularak ardından neden sorusu eklenir. Sorular isteğe göre çeşitlenebilir. Ardından da çocuğun anne babaya aynı şekilde soru sorması istenir. Bu sayede çocuğun sosyal becerileri güçlendirilir ve özgüven becerisi için desteklenir.

Pipetle üfleyerek resim yapma etkinliği: Bu etkinlik klasik tarzdaki resim etkinliklerinden biraz daha farklı. Çocuğun hayal gücünü geliştirirken aynı zamanda eğlenceli şekilde zaman geçirmesini de sağlayacak. Farklı renklerdeki akrilik boyalar kaselerin içerisine döküldükten sonra çocuktan pinpon toplarını kasenin içine koyması istenir. Ardından kaşık kullanarak boyayı topun her yerine sürmesi sağlanır. Daha sonrasında pinpon topları kaşıkla resim kağıdının üzerine konulur. Ardından da pipet ile pinpon toplarını üfleyerek hareket ettirmesi söylenir. Top üzerindeki boya bittikçe işlemler başa alınır. Böylelikle çocuk bir yandan kendine özgü eserini ortaya koyarken diğer yandan da el ve göz koordinasyonu, konsantrasyonu, ince motor becerileri, neden – sonuç ilişkisi kurma becerileri gelişecektir.

Pandomim etkinlği: Pandomim, çocuğun görsel dikkat becerilerini ve el – göz koordinasyon becerilerinin gelişmesini sağlamaktadır. Bunun için anne ya da baba çocuğun karşısına geçip bir hareket yapar ve aynısı onun da yapmasını ister. Oyun ilerledikçe hareketlere sesler ve mimikler de eklenebilir.

Harfleri tanıyorum etkinliği: 5 yaşındaki çocuğun erken dönemde harfleri tanıyabilmesini hedefleyen bu etkinlik için deftere ve renkli kalemlere ihtiyaç olacak. Deftere bir harf çizilmeli ve daha sonrasında çocuğun renkli kalem kullanarak çizgilerin üzerinden geçmesi istenir. Bir süre sonrasında ise çizilen harfe bakarak harf çizmesi istenebilir. Etkinlik sırasında aynı zamanda çocuğa harfler de tanıtılır.

Kağıt basketbolu etkinliği: Kullanılmayan defterler ve atık kağıtlar buruşturularak top haline getirilirler. Temiz bir sepet, kova ya da leğen koltuğun üzerine koyulur ve çocuğa kağıt toplar verilerek atış yapması istenir. Etkinliğin çok daha eğlenceli geçmesi isteniyorsa ilerleyen zamanda mesafe arttırılabilir veya çocuğun gözleri kapalı şekilde atış yapması da istenebilir.

Evde hazine avı etkinliği: En zevkli ve eğlenceli etkinliklerden biri olan evde hazine avı etkinliği için ilk olarak çocukla beraber bir nesne seçilir. Ardından da çocuk odadan çıkartılır ve nesne odanın içerisinde saklanır. Çocuğun içeriye girmesinden sonra ona çeşitli ipuçları verilerek nesneyi bulması sağlanır. Yapılacak olan bu etkinlik ile beraber ipuçları değerlendirmesi ve analitik düşünme becerilerini geliştirmesi sağlanır.

Saklambaç: Etkinlik listelerinin vazgeçilmezlerinden biri olan saklambaç, keyifli olmasının yanı sıra çocuğun hayal gücünü geliştirirken aynı zamanda analitik düşünme becerisi de gelişir. Bununla birlikte sosyalleşme becerisi artar ve ekip çalışmalarına çok daha yatkın bir hale gelir.

yono rummy

rummy deity

betvisa

yolo247

sky247

91 club

lotus365

jeetbuzz

Mksports

1xbet

gullybet

iplwin

ipl win

rummy nabob 777

rummy gold

rummy nabob

rummy modern

rummy apk

my 11 circle

dafabet

Faridabad Satta

Satta King 786

Dafabet

betvisa

yono rummy