facebook
2 Yaşındaki Çocuğum Konuşmuyor Ne Yapmalıyım? admin 17 Eylül 2022

2 Yaşındaki Çocuğum Konuşmuyor Ne Yapmalıyım?

2 Yaşındaki Çocuğum Konuşmuyor Ne Yapmalıyım?

Çocuklarda 2 yaş, hareket edebilmenin yanı sıra konuşma becerilerinin de kazanılması ile beraber çocukların bağımsızlaşma girişimlerini ortaya koyduğu bir yaş dönemidir. Bu yaştaki çocuk bir taraftan anneye olan bağlılığını sürdürürken diğer taraftan da kendi kendine hareket etmeye başlar.

2 Yaşındaki Çocukta Dil Gelişimi

Bu dönemde çocuğun konuşması artık yabancılar tarafından da anlaşılır hale gelmeye başlar. Sözcük dağarcığı hızla artarken çocuk, kullandığından çok daha fazlasını anlar. İlk olarak nesne isimlerini öğrenirken bunu fiiller takip eder. Dış dünyayı tanırken sözcük dağarcığını geliştirmek adına çok sık soru sormaya başlar.

Çocuğun sözcük dağarcığının gelişmesi, duygusal ve sosyal gelişimi adına oldukça önemlidir. Çünkü kendini ifade etme konusunda zorluk yaşayacak olan çocuk özellikle de yaşıtları ile ilişkilerinde dışlanabilir.

Konuşma Sorununa Sebep Olan Etkenler Nelerdir?

Aile ilişkileri: Sağlıklı şekilde sürdürülen anne çocuk ilişkisi, dil gelişimini de olumlu yönde etkilemektedir. 2 yaşındaki çocukla konuşmak, onunla oyun oynamak ve düzenli olarak kitap okumak; çocuğun etkin şekilde konuşmasını sağlar.

Konuşmaya teşvik edilmemesi: Dilin etkili şekilde kullanılması adına çocuğun var olan bu durumu ihtiyaç olarak hissetmesi gerekmektedir. Eğer ki isteklerini ifade etmesine izin vermeden her isteği yerine getirilirse, dil gelişimi de yaşıtlarına oranla daha geriden gelir.

Fazla televizyon/tablet izleme: Çok uzun süre boyunca çocuğun televizyon ya da tablet ile zaman geçirmesi; özellikle de klip ve reklam gibi hızlı geçişlerin bulunduğu görüntüler dil gelişimini olumsuz yönde etkilemektedir.

Nörolojik sorunlar: Beynin konuşma merkezinde meydana gelen kimi sorunlar, konuşma ve dili etkin olarak kullanma konusunda sorunların ortaya çıkmasına neden olur.

Gelişimsel sorunlar: Otizm ya da yaygın gelişimsel bozukluk gibi dil gelişimi olumsuz yönde etkileyen durumlarda çocuk hiç konuşamayacağı gibi dilini etkin şekilde kullanamadığı durumlar da söz konusu olur.

Genetik etkenler: Baba, dayı, amca, birinci dereceden kuzen gibi aile bireylerinin bazılarında geç konuşma sorununun olması, çocukta da görülmekte olan konuşma sorununun genetik etkenlerden kaynaklanabildiği anlamına gelebilir.

Cinsiyet: Kız çocuklarının dil gelişimi erkek çocuklarına oranda daha ileridedir. Erkekler kızlara göre çok daha kısa cümleler kurar. Aynı zamanda kelime dağarcıkları da kız çocuklarından çok daha kısıtlı olabilir.

Konuşma Sorunu ile Alakalı Neler Yapılmalıdır?

2 yaşındaki çocuğun konuşmaması karşısında ilk olarak sorunun kaynağının bulunması büyük bir öneme sahiptir. Eğer ki konuşma konusunda ortaya çıkan sorun, anne babanın çocuğa karşı olan tutumundan kaynaklanıyorsa; başta anne baba ve çocuk ilişkisinin kalitesi ile süresi arttırılmalıdır. Sonrasında dil gelişimini destekleyecek oyunlar oynamak, beraber resimli kitaplara bakmak, çocuğun televizyon ve tablet ile ilişkisini sınırlandırmak ve konuşmanın ihtiyaç haline gelmesini sağlamak gerekmektedir.

Dil gelişiminin yanında motor, zihinsel ve psiko – sosyal gelişim konusunda sorunların yaşaması, göz kontağı kurmaması, ismine tepki vermemesi, kendi etrafında dönmesi ve sallanma gibi davranışlar sergilemesi durumunda ise mutlaka uzmandan yardım almak, atılması gereken en doğru adım olacaktır. Böylece 2 yaşındaki çocuğu dikkatlice inceleyecek olan uzman, hangi adımların atılması gerektiğini de belirleyecektir.

Dil Gelişimini Destekleyecek Adımlar

  • Yaşıtları ile bir arada zaman geçirmesini sağlamak
  • Çocuğu konuşması için motive ederken zorlamamak
  • Günlük olarak yapılan işleri çocuğa anlatmak
  • İsteklerin ifade edebilmesi için fırsatlar sunmak
  • Resimli kitaplara bakarak burada görülenleri çocuğa anlatmak
  • Kısa şarkılar söylemek
  • Çocuğun jest ve mimikleri taklit etmesini istemek
  • Çocukla konuşurken düzgün cümleler kurmak
  • Fotoğraf albümünde görülen kişileri isimlendirmek