facebook
4 Yaş Evde Yapılabilecek Etkinlikler admin 17 Eylül 2022

4 Yaş Evde Yapılabilecek Etkinlikler

4 Yaş Evde Yapılabilecek Etkinlikler

Çocuklar ile beraber zaman geçirirken onların yaşlarına göre aktiviteleri seçmek oldukça önemli. Bu sayede çocuk hem eğlenecek hem de eğlenirken yeni şeyler öğrenebilecektir. 4 yaşındaki çocuklarda merak artmakta ve yeni şeyleri bilmek son derece önemli hale gelmektedir. Dolayısıyla seçilecek olan etkinliklerin buna göre seçilmelidir.

4 Yaş İçin Eğlenceli Etkinlikler

Patates etkinliği: Patates baskı, geçmişten günümüze unutulmaz etkinlikler arasında kendine yer bulmaya devam ediyor. Bu etkinlik, çocukların görselleştirme, hayal gücü becerilerini geliştirme ve motor becerileri üzerinde olumlu etkileri olması ile biliniyor. Etkinlik için ikiye bölünecek patatesin üzerine istenilen çizimler yapılır. Daha sonrasında çizimlerin üstüne bıçak ile kazımalar yapılır. Son sahne ise tamamen çocuğa ait olmalıdır. Sulu boya ile istediği renklerde boyayacağı patates baskılarını boş bir kağıda basarak ortaya eşsiz desenler çıkartabilir.

İp baskısı etkinliği: Klasik tarzdaki etkinliklerden bir tanesi olan ip baskısı etkinliği, aynı zamanda aşırı eğlenceli. Etkinlik için 50 60 cm uzunluğundaki ip suya daldırılarak ıslatılır. Ardından da sulu boya ile ip istenildiği gibi boyanır. Bu aşamada çocuk hangi renkleri isterse buna göre boyama işlemini yapar. Ardından boyanan ip, bir defterin arasına ucu dışarıda olacak şekilde rastgele yerleştirilir. Bir el ile defter sıkıca kapatılırken diğer elle ip çekilir. Defter açıldığı zaman da desenler ortaya çıkar. Yapılacak olan ip baskısı etkinliği ile çocukların sanatsal becerileri desteklenir.

Elinle gör etkinliği: Birbirinden farklı etkinlikler ile çocukların zamanlarını eğlenceli şekilde geçirmeleri sağlanabilir. Bu aşamada duyusal becerileri de geliştirecek oyunlar arasından seçimler yapılabilir. Elinle gör etkinliği de bu etkinliklerden bir tanesidir. Yapılacak etkinlik ile beraber çocuğun mekansal algı becerilerini güçlendirmek mümkün olacaktır. Etkinlik için çocuğun gözü bağlanır. Masanın üzerine de çeşitli nesneler ya da meyveler konulur. Daha sonrasında çocuğun dokunarak masanın üzerinde yer alanları tahmin etmesi istenir.

Hafıza testi etkinliği: 4 yaşındaki çocukların en fazla keyif aldıkları ve hırs yaptıkları etkinliklerden biri, hafızalarını sınamakta olan etkinlikler oluyor. Bunun için halı üzerine çeşitli nesneler yerleştirilir. Daha sonrasında belirli bir süre çocuğun bu nesnelere bakılmasına izin verilir. Ardından çocuk arkasını döner ve nesnelerin birkaçı saklanır. Çocuk tekrar döndüğünde yerinden kaldırılan nesneleri bulması istenir.

Yapboz etkinliği: Yapboz veya diğer ismi ile puzzle, 3 yaşından büyük olan çocuklar için önerilmektedir. Çünkü yapboz ile beraber çocuğun problem çözme ve görsel becerileri gelişmektedir. Bununla beraber yapbozun her bir parçasını yerleştirmeleri ile beraber el – göz koordinasyonları da ciddi anlamda gelişim gösteriyor. Ve yapbozu tamamladıkları zaman da özgüvenleri artmaya başlar. Çocuğun sevdiği karakterlere sahip olan yaşına uygun yapbozlar seçildiği zaman, etkinlik son derece eğlenceli şekilde geçmiş olur.

Renkler nerede etkinliği: 4 yaşındaki çocuklar artık öğrenmeye, yeni bilgileri keşfetmeye çok daha açık olduğu yaşlar arasında bulunuyor. Renkleri öğrenmeleri adına yapılan bu etkinlik için çeşitli meyve ve sebzeler kullanılabilir. Bir tepsiye sebze ve meyveler dizildikten sonra çocuktan renklerine göre sebze ve meyve istenir. Etkinliğin ilerleyen zamanlarında işler biraz zorlaştırılır ve ikili üçlü şekilde meyve ile sebzeler istenebilir.

Evde doğa etkinliği: 4 yaşındaki çocuğa doğa sevgisini aşılamayı hedefleyen bu etkinlik için doğadan taş, yaprak, çiçek, ağaç dalı, deniz kabuğu gibi materyaller toplanır. Bir kağıda doğa resimleri çizilir ve çocuk ile beraber toplanan materyaller istenildiği gibi resimdeki yerlere yapıştırılır. Böylece ortaya doğanın etkisi çıkartılır.

yono rummy

rummy deity

betvisa

yolo247

sky247

91 club

lotus365

jeetbuzz

Mksports

1xbet

gullybet

iplwin

ipl win

rummy nabob 777

rummy gold

rummy nabob

rummy modern

rummy apk

my 11 circle

dafabet

Faridabad Satta

Satta King 786

Dafabet

betvisa

yono rummy