facebook
2 – 3 Yaş Eğitici Oyunlar admin 25 Ekim 2022

2 – 3 Yaş Eğitici Oyunlar

2 – 3 Yaş Eğitici Oyunlar

Oyun oynamak, her yaştan çocuk için son derece önemli bir gelişim aracı olarak bilinir. Devamlı olarak enerji sarf etme gereksinimi duymakta olan çocuklar zihinsel ve fiziksel gelişimlerini oynayacakları oyunlar ile sağlayabilirler. 2 – 3 yaş aralığındaki çocuklar için dengeli beslenme ve uyku düzeni ne kadar büyük öneme sahipse, oyunlar da aynı oranda öneme sahiptir.

Resim Kırpma ve Seslendirme

Kullanılmayan kitaplardan ya da dergilerden farklı nesneler kesilerek gruplandırılır. Arabalar, insanlar ve hayvanlar birbirlerinden farklı şekilde kategorilere ayrılarak 2 – 3 yaşlarındaki çocuğun muhakeme yeteneğinin gelişmesine katkıda bulunmak mümkün gale gelir. Cansız ve canlı varlıkların ayrılması, birbirine benzer olan nesnelerin aynı grup içerisinde yer alması gerektiğini düşünerek bunları kategorize etme olgusu gelişme gösterir. Sesleri taklit etmesi adına kedi ve köpek resimleri kesilebilir. Daha sonrasında çocuktan sesleri tekrar etmesi istenebilir. Bu oyun ile beraber sesleri ayırt etmesi ve seslere karşı duyarlılığının gelişmesi mümkün olacaktır. Kesilen görseller bir deftere yapıştırılarak daha sonrasında da farklı zamanlarda kullanılabilecektir.

Eşleştirme Kartları

Bu yaşlardaki çocuklar için eşleştirme kartları son derece etkili oyunların ana malzemesi olan ürünlerden bir tanesi. Bu kartlar ile beraber mukayese etme yeteneği, hafıza gelişimi gibi zihinsel gelişim süreçlerine olumlu katkılarda bulunulur. Bu kartlar ile oyun oynarken az sayıda çift kart önce çocuğa gösterilir sonrasında ise ön yüzü görünmeyecek şekilde masanın üzerine dizilir. Daha sonrasında açtığı kartın aynısı olan diğer kartı ön yüzü kapalı olanlar arasından bulması istenir. Denemelerinde başarısız oldukça açılan kartlar tekrar kapatılır. Sonraki denemelerinde başarılı olmak isteyen çocuk, sonraki denemesinde başarılı olmak için karttaki desenleri hafızasında tutmaya başlar. Bu durum da hafızasının gelişmesini sağlar.

Eşleştirme kartları ile oynanacak diğer oyun tarif ederek kartı bulmak olabilir. Bunun için çift olan kartlardan biri anne ya da babada diğeri de çocukta olur. Sonrasında anne/baba kendi elindeki kartlar arasından bir tanesini tarif ederek çocuğun kendi kartları arasından doğrusunu vermesi istenir. Böylece çocuğun söylenenleri anlaması ve nesneleri tanımlaması konusunda olumlu adımlar atılır.

Denge Bisikleti Kullanma

2 – 3 yaşlarındaki çocuklar için denge sağlamak oldukça önemlidir. Çünkü çocuk 3 tekerlekli bisikleti kullanırken yaptığı hareketlerden dolayı ilk zamanlarda dengesinde bozulmalar meydana gelirken daha sonrasında zorluklarla başa çıkmayı öğrenmeye başlayacaktır. Dikkati geliştirip gelişim sağlamasına yardımcı olacak bu bisikleti sürerken anne ya da babası bir yeri göstererek park etmesini isteyebilir ya da bazı çizgiler belirleyerek aracını bu şekilde sürmesini isteyebilir.

Bul – Tak Oyunu

Birbirinden farklı geometrik şekillere ve renklere sahip olan nesnelerin uygun boşluklardan geçirilerek kovanın içerisine atılması temeline dayanan bul – tak oyunu, çocukların mantık yürütme yeteneğinin yanı sıra görsel zeka ve ilişkilendirme becerilerini geliştirecektir. Bununla birlikte var olan oyun materyalleri kağıt üzerine koyularak taslaklar çizilebilir. Sonrasında çizilen taslağa uygun parçaları çocuğun yerleştirmesi istenebilir.

Geçmeli Bloklar ile Birleştirme Oyunu

Legolar; birbirine geçmeli, 3 boyutlu ve renkli yapıya sahip olmasından dolayı farklı yaş gruplarına hitap etmeyi başaran oyuncaklardan bir tanesi olarak da biliniyor. Farklı boyutlarda ve sayılarda olan Legolar arasından nispeten daha büyük parçalara sahip olanları 2 ve 3 yaşlarındaki çocuklar için uygundur. Çocuklar Legoları kullanarak parçaları birleştirip daha büyük sonuçlara ulaşabilirler. Anne ve baba ile beraber lego oynayacak çocuklar, farklı yapıları dilediği gibi tasarlayabilirler. Bu da onların el becerilerini ve hayal güçlerini geliştirmelerine ciddi anlamda yardımcı olur.

yono rummy

rummy deity

betvisa

yolo247

sky247

91 club

lotus365

jeetbuzz

Mksports

1xbet

gullybet

iplwin

ipl win

rummy nabob 777

rummy gold

rummy nabob

rummy modern

rummy apk

my 11 circle

dafabet

Faridabad Satta

Satta King 786

Dafabet

betvisa

yono rummy