facebook
2 Yaş Tuvalet Eğitimi admin 25 Ekim 2022

2 Yaş Tuvalet Eğitimi

2 Yaş Tuvalet Eğitimi

Çocuk gelişimi söz konusu olduğu zaman tuvalet eğitimi son derece büyük bir önemi içerisinde barındırır. Çünkü bu eğitimin kişilik üzerinde etkisi bulunmaktadır. Pek çok anne baba ise bu eğitime ne zaman başlayacaklarına karar veremezler ve yanlış uygulamaların üzerinde dururlar. Ortaya çıkan bu durum sonucunda ise hem çocuk için tuvalet eğitimi süreci uzar hem de çocuğun kişiliği ile alakalı olumsuz etkiler kendini gösterir. Çocuklar kas gelişimlerini ağırlıklı olarak 2 ila 2.5 yaş aralığında tamamlarlar. Nadir durumlarda 18. ay sonrasında bu kontrolü kazanan çocuklar da bulunmaktadır. Çocuğun kendini hazır hissetmesinin sağlanması ile beraber 2 yaşında tuvalet eğitimi verilebilir.

2 Yaşındaki Çocuk ile Tuvalet Eğitimine Nasıl Hazırlanır?

Anne babaların büyük bir kısmı 2 yaşındaki çocuğu için tuvalet eğitimi söz konusu olduğunda lazımlık kullanmanın yeterli olduğu düşüncesinde oluyorlar. Lakin bu aşamada ilk olarak çocuğun tuvalet eğitimi fikrine hazır olmasının önemi son derece büyüktür. Tuvalet eğitiminin başlangıcında tuvalet ile alakalı terimlere aşina olması gerekir. Çocuğun altı değiştirilirken kaka, çiş, ıslak bez gibi kavramlar çocuğun hafızasında yer etmeye başlar. Aynı zamanda çocuğun tuvalette altının değiştirilmesi, bu işlemin tuvalette yapılması gerektiği bilincinin çocukta oluşmasına yardımcı olur.

Çocuklar genel olarak kopyalayarak öğrenmeye meyillidir. Daha büyük bir çocuğun lazımlığın nasıl kullanıldığını anlatması, çok daha kısa sürede çocuğun lazımlığa alışmasını da sağlamış olacaktır. İlk başlarda çocuğun lazımlığı kullanmaktan kaçınması son derece olası bir durumdur. Oyuncakların, oyunların kullanılması ve lazımlıkta oturması sonrasında ona sevdiği bir oyuncağın verilmesi gibi şartlandırmalar ile çocuğun zihinsel olarak tuvalet eğitimine hazırlanmasına ciddi anlamda yardımcı olacaktır.

2 Yaş Tuvalet Eğitimine Nasıl Başlanır?

2 yaş için tuvalet eğitimi esnasında lazımlığın devamlı olarak banyoda tutulması ciddi anlamda önemlidir. Hatta lazımlık çocuğun rahatlıkla ulaşabileceği bir yerde olmalıdır. Böylece çocuk istediği zaman lazımlığı kullanma fikrine alışmaya başlayacaktır. Eğer ki çocuk her gün aynı saatlerde bezine tuvaletini yapıyorsa, bu tespit edilerek çocuğun aynı saatlerde tuvalete gitmesi sağlanabilir. Bir süre geçmesi ile beraber de çocuk, kendisinin lazımlığı kullanmak istemeye başlayacaktır. Çocuk lazımlığı kullandığı her seferde teşvik edici ödüllerin ona verilmesi de yine başarılı sonuçların ortaya çıkmasını sağlayacaktır.

Çocuğun lazımlığı kullanmaya ilk başladığı zamanlarda bazı denemelerinin başarısız olması, tuvaletini dışarıya kaçırması gibi durumlar son derece doğaldır. Bu süreçte kesinlikle çocuk azarlanmamalı ve üzülmemesi sağlanmalıdır. Onun olumlu şekilde güdülenmesi adına gerekli adımların anne baba tarafından atılması son derece önemlidir.

2 Yaş Çocukta Tuvalet Eğitimi İçin Geceleri Ne Yapılmalıdır?

Lazımlık eğitimi sonrasında çocuklar normal tuvalet kullanmaya alıştırılmaya başlanır. Çocukların kas gelişimlerini tamamlamadıkları sürece geceleri tuvaletlerini tutmaları ne yazık ki mümkün olmayacaktır. Dolayısıyla gündüzleri tuvaletlerini söyleyebiliyor olsalar dahi geceleri bunu kimi zaman başaramazlar. Gündüz aldığı tuvalet eğitimini benimseyecek olan çocuk, altının ıslanmasından dolayı rahatsız olabileceğinden geceleri de bezini kirletmemek isteyecektir. Bu durumda geceleri tuvaletlerini tutmayı bireysel olarak öğrenebilirler.

Bu süreçte geceleri lazımlığı çocuğun yakınında tutmak doğru bir adım olacaktır. Aynı zamanda altına kaçırma söz konusu olabileceği için yatakların altına su geçirmez örtüler kullanılmalıdır. Geceleri için süreç daha yavaş ilerliyorsa, bir süre daha bebek bezi kullanmaya devam edilebilir. Lakin bu sürenin çok fazla uzamaması oldukça önemlidir. Çocuğun altı kuru uyandığı her sabah onu öpmek ve gururunu okşayacak tarzda onunla ilgilenmek, onun da bu yeniliğe adapte olmasını sağlayacaktır.

yono rummy

rummy deity

betvisa

yolo247

sky247

91 club

lotus365

jeetbuzz

Mksports

1xbet

gullybet

iplwin

ipl win

rummy nabob 777

rummy gold

rummy nabob

rummy modern

rummy apk

my 11 circle

dafabet

Faridabad Satta

Satta King 786

Dafabet

betvisa

yono rummy