facebook
Çocuklarda Algı Bozukluğu Belirtileri admin 21 Eylül 2022

Çocuklarda Algı Bozukluğu Belirtileri

Çocuklarda Algı Bozukluğu Belirtileri

Algılama bozukluğunun ortaya çıkması, bireyde yalnızca eğitim hayatını etkileyen bir sorunu beraberinde getirmiyor. Aynı zamanda sosyal yaşamlarını ve ilerleyen dönemde meslek yaşamlarını da ciddi anlamda etkiliyor. Özellikle de çocukların bu süreçte doğru şekilde yönlendirilmemesi ve algılama bozukluğu belirtileri ortaya çıktıktan sonra bunların üzerinde durulmaması, ilerleyen süreçte farklı sorunların kendini göstermesine neden olabiliyor.

Algı Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

Farklı bulgular şeklinde ortaya çıkan algı bozukluğu belirtileri, yaşa göre de değişim gösterebilir. Kişiden kişiye farklılık gösteren bu belirtiler genel olarak şu şekilde sıralanabilir;

 • Okuma ve yazmada yaşıtların gerisinde kalmak
 • Matematik becerilerinin kazanılmasında zorluk yaşamak
 • Öğrenme güçlüğünün ortaya çıkması
 • Kendini ifade etmede zorluk
 • Okul öncesi dönemde konuşma bozukluğu
 • Bazı kavramların öğrenilmesinde sorunlar
 • Okuma hızında ve niteliğinde yaşıtların gerisinde kalmak
 • Bazı harfleri söylerken zorlanmak
 • Sesleri birleştirmede sorun yaşamak
 • Yazı yazarken harfleri karıştırmak ve atlama yapmak
 • Gün ve ay gibi zaman kavramlarını karıştırmak
 • Sözel ifade güçlüğü
 • Duygu ve düşünceleri tam olarak ifade edememe
 • Aşırı heyecanlanmak ve konuşurken çoğu zaman takılmak

Çocuklarda Algılama Bozukluğu Neden Olur?

Çocuklarda algı bozukluğunun ortaya çıkması sonucunda kendini gösteren belirtiler her seferinde aynı olmaz. Kimi çocukta tüm belirtiler bir anda kendini gösterebilirken kimi çocuklarda ise belirli aralıklar ile belirtiler ortaya çıkar. Bu aşamada anne babaların çocuklarında var olmaya başlayan algı bozukluğu belirtileri ile alakalı gerekli bilgilere sahip olması ve buna göre doğru adımların atılmasını sağlaması oldukça önemlidir.

Farklı etkenlerden dolayı çocuklarda algılama bozukluğu belirtileri kendini gösterebiliyor. Fakat anne ve babası geçmiş dönemlerde algılama bozukluğu ile karşı karşıya kalmışsa, çocuklarında da az daha düşük bir ihtimal de olsa aynı durum görünebilir. Bununla beraber beden algı bozukluğu, besin yetersizliği, uyku eksikliği ve otoimmün hastalıklar da yine çocuklarda algılama bozukluğu oluşmasına neden olan etkenler arasında görülüyor.

Çocuklarda Algılama Bozukluğu Teşhisi

Teşhisi kimi zaman oldukça zor olabilmesinden dolayı, çocuklarda algılama bozukluğu belirtileri kendini gösterdiği an anne babaların mutlaka var olan durumun teşhisi için uzman isimler ile iletişime geçmeleri son derece önemli. Algılama bozukluğunun teşhisi için en önemli yöntem öyküdür. Çünkü bu sayede algılama bozukluğunun başlangıcı, şiddeti gibi konularda çok daha iyi bilgiler elde edilebilir. Fiziki ve ruh sağlığı muayenesi ile beraber çocukta kendini gösteren algılama bozukluğu ile alakalı hem net bilgiler elde edilir hem de gerek anne babaya gerekse çocuğa konu hakkındaki doğru bilgilendirmeler yapılır. Var olan sürecin doğal olduğunu bilecek çocuk da yaşamına çok daha verimli şekilde devam edecektir.

Çocuklarda Algılama Bozukluğu Tedavisi

Uzman isimler tarafından gerçekleştirilecek çocuklarda algılama bozukluğu belirtileri ile alakalı yapılacak incelemeler sonucunda elde edilecek veriler ile tedaviye başlanır. Bu aşamada çocuklar için tek bir tedavi bulunmuyor. Çünkü nedenlerine bağlı olarak algılama bozukluğu tedavisi de çok çeşitli olacaktır. Eğer ki çocukta algılama bozukluğunun ortaya çıkmasına sebebiyet veren farklı bir rahatsızlık bulunuyorsa, ilk olarak onun tedavi edilmesi gerekir. Aksi halde yapılacak olan tedavi ne yazık ki tam olarak istenilen başarılı sonuçların ortaya çıkmasını sağlamayacaktır.

Anne babaların çocuklarda algılama bozukluğu belirtileri ortaya çıktıktan sonra bunları görmezden gelmesi ise çocuklarda ilerleyen dönemlerde çok daha ciddi sorunların kendini göstermesine neden olur. Olumsuz sonuçların ortaya çıkmaması adına anne babaların çocuklarının gelişim evrelerinde her bir detayın üzerinde özenle durması gerekir.

yono rummy

rummy deity

betvisa

yolo247

sky247

91 club

lotus365

jeetbuzz

Mksports

1xbet

gullybet

iplwin

ipl win

rummy nabob 777

rummy gold

rummy nabob

rummy modern

rummy apk

my 11 circle

dafabet

Faridabad Satta

Satta King 786

Dafabet

betvisa

yono rummy