facebook
Yaygın Anksiyete Bozukluğu Can Uğurcan 27 Temmuz 2023

Yaygın Anksiyete Bozukluğu

İnsanlarda ortaya çıkan ve bilinen herhangi bir sebep bulunmuyor iken sürekli olarak endişeli ruh haline sahip olması, başına kötü şeylerin geleci beklentisini bulunması ve karşılaştığı her bir olayın en kötü yönlerini görüp kaygılanması yaygın anksiyete bozukluğu olarak tanımlanır. Kişinin hissetmiş olduğu kaygı, herhangi bir olumsuz durum karşısında normalde insanların duyduğu endişe ve korku durumlarından daha farklıdır. Çünkü kişinin duymuş olduğu kaygı aşırı dereceli olup aslında bu denli kaygı duyulmasını gerektirecek bir sebep yoktur. Lakin yaygın anksiyete bozukluğu olan kişiler her an olumsuz bir durumun olacağını düşünerek korku ve kaygı duygusu ile yaşamlarını sürdürürler. 

Yaşamın her safhasında ortaya çıkabilen yaygın anksiyete bozukluğu, her yaştan ve cinsiyetten kişide görülebiliyor. Yaşın ilerlemesi ile beraber kaygı duyma oranının artış göstermesinden dolayı yaşlılarda çok daha sık görülebilmektedir. Yaygın anksiyeteye sahip olan kişiler her ne kadar ortada kaygı duyulacak bir durum olmadığını ve verdikleri tepkilerin aşırı olduğunu bilseler de kendilerine engel olamazlar. 

Yaygın Anksiyete Bozukluğu Belirtileri

En belirgin olarak aşrı ve önlemez kaygı olarak kendini gösteren yaygın anksiyete bozukluğu, psikolojik ve fiziksel farklı belirtileri içerir. 

 • Kaygılanacak herhangi bir şey olmadığının bilinmesine rağmen ortaya çıkan kaygı duygusunu engelleyememek
 • Sebebi olmayan aşırı ve yoğun kaygı, endişe durumu 
 • Ortaya kaygı duyulmasına sebebiyet vereceği düşünülen durumlardan kaçınmak
 • Uykusuzluk
 • Titreme
 • Yorgunluk
 • Mide bulantısı
 • Dikkat dağınıklığı ve konsantrasyon bozulması
 • Baş ve kas ağrısı
 • Mide bulantısı
 • Baş dönmesi

Yaygın Anksiyete Bozukluğu Sebepleri

Gerçekleştirilen araştırmalar ne kadar derin olursa olsun fark etmez, yaygın anksiyete bozukluğu nedenleri ile alakalı tam olarak net bilgiler elde edilmemiştir. Konu hakkında incelemelerini gerçekleştiren uzmanlar; bu kaygı bozukluğunun biyolojik faktörler, çevresel faktörler, genetik aktarım ve kişilik yapısı ile etkili olduğunu belirtiyorlar. 

Ailesinde, özellikle de 1. derece akrabalarında yaygın anksiyete bozukluğu olan kişilerde aynı sorunun görülme riski diğer kişilere oranla fazladır. Bunun yanı sıra beyinde salgılanmakta olan seratoninde dengesizlik bulunması ve sinir uçlarının doğru şekilde iletim yapamamasından dolayı da bu kaygı bozukluğu ortaya çıkar. 

Ölüm, taciz, boşanma, kaza gibi ciddi anlamda travmatik olan olaylar sonucunda da kişilerde yaygın anksiyete bozukluğu ortaya çıkabiliyor. Diğer yandan kişinin evhamlı yani kaygı duymaya yatkın kişilik yapısının olması da yine bu sorunun ortaya çıkmasına sebebiyet verebilir. 

Yaygın Anksiyete Bozukluğu Tedavisi

Var olan yaygın anksiyete bozukluğu belirtileri altı ay içerisinde çoğu zaman ortaya çıkıyor ve kaygı durumu artık kontrol altına alınması zor hale geliyorsa mutlaka uzman isimler ile iletişime geçilerek gerekli tedavi planının hazırlanması sağlanmalıdır. Ortaya çıkan bu rahatsızlığın tedavisi sırasında en çok ön plana çıkan yöntem psikoterapidir. Çünkü psikoterapi ile beraber hem kaygı duygusu ile hem de kaygı duymaya sebebiyet veren durumlar ile başa çıkılmasının sağlanması adına terapi yapılır. 

Psikoterapinin yanı sıra yaygın kaygı bozukluğu tedavileri arasında diğer bir yöntem de ilaç tedavisidir. Antisitolitik ve antidepresan ilaçların kullanılmakta olduğu bu tedavide temel amaç korku ve kaygı hissinin azaltılmasının yanı sıra kişinin çok daha dingin bir ruh haline ulaşması sağlanır. Tedavi esnasında kullanılan ilaçların bağımlılık yapma gibi bir yan etkisi olmaz. Tabi ki bu aşamada mutlaka doktor kontrolünde ve doğru dozda ilaçların kullanılması gerektiği unutulmamalıdır. Doğru tedavi yöntemi ile beraber yaygın anksiyete bozukluğunun beraberinde getirdiği olumsuz durumların şiddetinin azaltılması sağlanır. 

yono rummy

rummy deity

betvisa

yolo247

sky247

91 club

lotus365

jeetbuzz

Mksports

1xbet

gullybet

iplwin

ipl win

rummy nabob 777

rummy gold

rummy nabob

rummy modern

rummy apk

my 11 circle

dafabet

Faridabad Satta

Satta King 786

Dafabet

betvisa

yono rummy